Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı yarışını Hakan Tütüncü kazandı. Yaklaşık 10 yıldan bu yana “Büyükşehir Adaylığı” peşinde koşan Tütüncü sonunda hedefine ulaştı.

Üç dönemdir Kepez’i yöneten Hakan Tütüncü, bu anlamda Menderes Türel ile girdiği mücadeleden sonunda galip çıktı. Her ne kadar Türel, “Kardeşim” diyerek kendisine başarı dilese de son ana kadar onunla yarış yaptığını biliyoruz.

Kepez Belediyesi’nin kuruluş tarihi olan 1994’den bu yana sağ görüşlü partiler ve başkanlar yönetiyor. İşin ilginç tarafı söz konusu başkanların çoğunun görev süreleri boyunca gözlerinin hep Büyükşehir’de olmasıdır.

Kepez Belediyesi’nin kurucu başkanı olan DYP’li İsa Akdemir, 1994-99 yılları arasında partilisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşı ile kıyasıya yarışa ve kavgaya girmişti. İkilinin kavgası Büyükşehir Meclisi’nde net şekilde izlenebiliyordu. Meclisteki tartışmalar, her iki başkanın ekipleri tarafından kasetlenerek DYP Genel Merkezi’ne iletiliyordu. Hala devam ediyorum mu bilemiyoruz ama daha sonraki dönemlerde de  meclis toplantılarının Büyükşehir dışında ilçe belediyeleri arasında sadece Kepez Belediyesi tarafından görüntülü kaydının yapılması geleneği o tarihlerde başladı.

Partisi baraj altında kaldığı için İsa Akdemir’den sonra Kepez’i yöneten MHP’li Mehmet Atay’ın Büyükşehir talebi gözlenmedi.

Ama Atay’dan sonra seçilen Ak Partili Erdal Öner’in baştan beri Büyükşehir’de gözü vardı. Partinin Türkiye çapındaki 72, Antalya’da ise Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte 2 kurucusundan biri olan Öner, aslında 2004 seçimlerine “Büyükşehir Adayı” olarak başladı. Ama Kepez’e razı oldu.

Bu durumu içine sindirmediğini, partisinin Büyükşehir Başkanı Menderes Türel ile girdiği mücadele ile gösterdi. Ama kazanan Türel oldu.

Erdal Öner, Büyükşehir hayali kurarken elindeki Kepez’den de oldu. Soluğu ilerleyen tarihlerde CHP’de aldı.

Taze Kan Hakan” sloganı ile 2009’da Kepez Belediye Başkanı olan Tütüncü, ikinci dönemde hedefini Büyükşehir’e çevirdi. Ama adaylıkta Türel’i geçemedi. Bu çekişme sırasında Türel’de koltuğunu 2014’te CHP’li Mustafa Akaydın’a kaptırdı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ikinci döneminin sonunda da AKP’nin Büyükşehir Adayı olmak istedi. Ama bu kez karşısında Menderes Türel’in yanı sıra Mevlüt Çavuşoğlu vardı. Türel,seçimi kaybettikten sonra genel merkezde görev yapmanın verdiği güçle üçüncü kez partisinin adayı oldu ve kazandı.

Menderes Türel’in ikinci görev döneminde Tütüncü’nün Büyükşehir Adaylığı süreci devam etti. Bu amaçla Mevlüt Çavuşoğlu ile işbirliğine de gittiği gözlendi. Başta Muratpaşa olmak üzere Kepez dışındaki ilçelerde sık sık boy göstermesine rağmen gene olmadı. Partisinin adayı yeniden Menderes Türel oldu. Ama 2019’daki son seçimi CHP’li Muhittin Böcek kazandı.

Hakan Tütüncü, üçüncü kez Kepez’i yönettikten sonra bir daha ilçeye aday olmayacağını gösterdi. Doğrusu heyecanı da azalmıştı. Kullanılacak seçim sloganı da kalmamıştı. Bir değişim olacağı net gözüküyordu.

Kaderin cilvesi midir bilinmez Hakan Tütüncü’nün karşısına bir kez daha Menderes Türel çıktı. Muhittin Böcek karşısında seçimi kaybettikten sonra uzun süre ortalarda görünmeyen Türel, son aylarda birden hareketlendi. Ama bu yeterli olmadı. Anketler bu kez AKP’de Hakan Tütüncü’yü gösteriyordu.

Tütüncü, partisinin adayı oldu ama seçimdeki şansı nedir? Elbette CHP adayı ile birlikte onunda iddiası var. Ama ittifak ortağı MHP cenahı ile özellikle Ülkü Ocakları ile arasında soğukluk olduğu söyleniyor. Bunu aşabilecek mi göreceğiz.

Görünen o ki, Kepez Belediyesi’nin önceki başkanları İsa Akdemir ile Erdal Öner’in kurduğu Büyükşehir Adaylığı hayalini 30 yıl sonra Hakan Tütüncü gerçekleştirmiş oldu.