Siyaset çevrelerinde, özellikle CHP cenahında sık sık, “Kepez, Türkiye mozaiğidir. Kepez’i kazanan Türkiye’de iktidara yürür” şeklinde değerlendirme yapılır.

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrarladığı, “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” söylemi gibi,

Bu çıkarımlar kısmen doğru olabilir ama kesinlik taşıdığı söylenemez. Sonuçta, 2019’da İstanbul’u kazanan CHP Türkiye’yi kazanamadı. Yerel yönetim seçimlerinde genel siyasetin yanı sıra başka faktörler rol oynayabiliyor. Adayın kimliği, özelliği gibi.

CHP’nin Antalya merkezde 30 yıldır kazanamadığı tek belediye (yeni katılan Aksu’yu saymıyoruz) Kepez.  Bu ilçemiz coğrafi konumu, yıllar içindeki yapılaşması, gelişmesi ile Antalya’nın nüfus açısından en büyük ilçesi oldu. Arazi genişliği ile giderekte bu durumunu pekiştiriyor.

GÖZLER KEPEZ’DE OLACAK

Bu nedenle  Kepez’in önemi daha da artıyor. AKP, kent merkezinde kalesi saydığı Kepez’i korumaya, CHP ise bir ilki başarıp ilçede yerel iktidarı almaya çalışıyor.

CHP, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kepez’de sağ kökenli Mesut Kocagöz’ü aday gösterdi. CHP tabanı ilçenin sosyo-politik yapısını bildiği için bu tercihi ses çıkarmadı.

Peki içine sindirip kabullendi mi?  Mesut Kocagöz ile kazanacaklarına inanıyorlar mı?

Kepez sakini olarak bunu merak ediyorduk. Kısmen merakımızı gidermek için CHP İl ve Kepez İlçe Kadın Kolları’nın ortaklaşa düzenlediği etkinliği izledik. Oraya gelen kadın, erkek deneyimli partililerle konuştuk. İl Başkanı Nail Kamacı, İlçe Adayı Mesut Kocagöz ile Büyükşehir Adayı Muhittin Böcek’in değerlendirmelerini dinledik.

Toplantıdan edindiğimiz izlenim Mesut Kocagöz’ün partililer tarafından genel kabul gördüğü. “İlçenin yapısına uygun, seçimi kazanabilecek aday” olarak değerlendirildiği. Bunda Kocagöz’ün hem Erdal Öner, hem de Hakan Tütüncü döneminde belediye başkan yardımcılığı yapması, ilçeyi iyi tanıması gerçeği var. Ayrıca sempatikliği, halka dokunmaya verdiği önemde artısı. CHP’lilerin yanı sıra bir kısım AKP seçmeninden, hatta milliyetçilerden oy alma durumu söz konusu. Tek sıkıntısı Kürt seçmenden olabilir. Onu aşacak çalışmalar yaptığı duyuluyor.

KEPEZ MESUT OLACAK MI?

Kepez Mesut Olacak” sloganı ile kampanya yürüten Mesut Kocagöz, etkinlikteki konuşmasında, “ İki aydır sahadayız. Şimdiye kadarki çalışmalarımız fragmandı. Seçim kampanyası şimdi başladı. 30 yıl sonra Kepez’de değişim, dönüşüm zamanı geldi. Kapı kapı gezip bunu başaracağız” dedi.

Buradan anlaşılıyor ki şunun şurasında bir ay kadar önce adaylığı açıklanan Mesut Kocagöz çalışmalarına daha da önce başlamış. Hayli yol kat etmiş. 9 Ocak’ta açıklanan rakibi AKP’li Rıza Sümer’i de gözüne kestirmiş gibi. Rıza Sümer, Kocagöz’ün tersine soğuk tavırlı bir siyasetçi. İl başkanlığı döneminde partililerinin bile, “ulaşamıyoruz” diye yakındığı Sümer’in adaylığı Kocagöz’ün iştahını kabartmış gibi.

UYUMLU İKİLİ GÖRÜNTÜSÜ

Mesut Kocagöz, “Sözü sahibine bırakıyorum” diyerek kendisinden sonra mikrofona Muhittin Böcek’i davet etti. Bu tavırla seçilirlerse Böcek’e en yakın ilçe belediye başkanı olacağını da gösterdi. Bu olgu zaten biliniyor.

Muhittin Böcek, Kepez’deki partili kadınların buluşmasında seçim kampanyasını bu andan itibaren başlattıklarını ifade etti. Bu arada her ne kadar adaylık sürecinde partinin yetkilil kurullarına, Genel Başkan Özgür Özel’e teşekkür etse de içinde sitem barındıran saptama da yaptı. “İlk dönemde 100 günde yüzümüz güldü. Bu kez 50 günde koşup başaracağız” dedi.

Biz burada, “Keşke adaylığımız daha erken açıklansaydı” serzenişi sezdik.

Antalya Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Böcek, ilk görev döneminde kendisine “Maaşları bile ödeyemez” denildiğini, covid salgınına, cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınına, sel felaketlerine, 6 Şubat depremi gibi felaketlere rağmen emekçilerin alın terini soğutmadıklarını açıkladı.

Tarıma, ulaşıma verdikleri desteğe, suyu ucuzlatmalarına vurgu yaptı. Cumhuriyete sahip çıktıklarını vurguladı.

Mesut Kocagöz ve Muhittin Böcek, Kepezli partili kadınlardan yoğun alkış aldı. Partili kadınlar anı fotoğrafı için çevrelerini sardılar. Bu görüntü deneyimli partilileri umutlandırmış görünüyor. Kepez için, “Bu kez olacağı anlaşılıyor. Kepez’i alırsak Büyükşehir’de zorlanmayız” diyenler çoktu.

HANGİSİNİN TAHMİNİ TUTACAK?

Bu arada Antalya’nın ilçeleri ile ilgili, İl Başkanı Nail Kamacı, “Büyükşehir’in yanında 8 olan ilçe başkanlığımızı 10’a çıkarmak başarı olacaktır” şeklinde değerlendirme yaptı. Kepez ile Serik’i CHP kazanırsa, mevcut 8 ilçe de (Gazipaşa,Manavgat,Muratpaşa, Döşemealtı,Konyaaltı, Kemer, Finike,Kumluca) eklenirse sayı tutuyor.  Bu söylemden yola çıkarsak,  Gündoğmuş, İbradı,  Aksu, Elmalı ve Demre’de, hatta Kaş’ta, Akseki’de Korkuteli’de  CHP’nin iddiası yok mu?

Neyse bu kafa karışıklığını Muhittin Böcek giderdi. “19 ilçede 8 olan belediye başkanlığımızı ikiyi katlayacağız” dedi.

Bakalım hangisinin tahmini tutacak.