Antalya’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı CHP ile AKP arasında geçeceği net.  Bu yarışta DEM adayının az, İYİ Parti başta olmak üzere diğerlerinin eser miktarda oy alacağını tahmin ediyoruz.

Hal böyle olunca gözlerimiz iki iddialı aday; Muhittin Böcek ile Hakan Tütüncü’nün seçim kampanyasına çevrilmiş durumda.

Yarışa AKP ve MHP’nin ortak adayı olan Hakan Tütüncü’nün erken başladığı söylenebilir. Çünkü iddialı adaylar arasında ilk onun ismi açıklandı. Açıklanır açıklanmazda açık hava reklam alanlarında onun ve partisinin tanıtımlarını gördük. Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Antalya’nın “Gerçek Belediyecilik” ile tanışacağını müjdeliyordu. Arkasından da “Antalya Altın Çağı”nı yaşayacak afişlerini gördük.

Antalya, İzmir gibi uzun yıllardan beri CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor olsa AKP’nin ve sayın Tütüncü’nün bu sloganları bir anlam ifade ederdi. Şunun şurasında 5 yıl önce partilisi Menderes Türel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı idi. Kent sakinleri o dönemi ne kadar özlüyor tartışılır. Özlüyor olsa 2019’da Muhittin Böcek karşısında yüzde 5’e yakın farkla seçim kaybetmezdi.

ŞEHİR HASTANESİ KOZU

“Altın Çağı” sloganının sadece Antalya’ya özgü olup olmadığını şimdilik bilemiyoruz. Ama içinde bulunduğumuz ağır ekonomik krizde bu slogan inandırıcı da durmuyor. Tahminimiz odur ki bu seçimde AKP’nin kullanacağı konu Şehir Hastanesi olacaktır. Açılışı yılan hikayesine dönen Kepez Masadağı’ndaki hastanenin 31 Mart Yerel Seçim sürecinde hizmete girmesi bekleniyor.  Önce 2023’ün 23 Nisan’nda, sonra Cumhuriyetin 100. Yıldönümü olan 29 Ekim 2023’te açılacağı duyurulan bu tesis, yerel seçim kozu olarak kullanılacaktır.

CHP’li Muhittin Böcek, her ne kadar adaylığı oldukça geç duyurulsa da 5 yılda yaptıklarını açık hava mecralarında çoktan duyurmaya başlamıştı. Sayın Böcek, “Sözümüzü Tuttuk” diyerek yaptıkları eserlerin isimlerini açıkladı. Adaylığı kesinleşince de kentin ana arterlerinde, “Herkesin Başkanı” sloganını kullanmaya başladı. Ardından da, “Ben Sözümü Antalya’ma Verdim” başlıklı bildirileri evlere ulaştırmaya çalıştı.

Sayın Böcek’in “Halkımıza, Öğrencimize, Doğamıza, Çiftçimize Söz Verdik” başlıklı bildirisinde kendisinin çiftçi kökenli olduğunu vurgulayarak bundan duyduğu gururu dile getiriyor. Bunun yanı sıra tüm toplum kesimleri ile iç içe, dayanışma halinde olmaya önem verdiğini ifade ediyor. Bu anlamda Antalya’nın yaşadığı orman yangınındaki dayanışmanın önemine vurgu yapıyor.

İçme suyu projelerine önem verdiğini, suyu ucuzlattığına dikkat çekerek Halk Süt, Halk Et ve Halk Ekmek  gibi sosyal projeleri yaşama geçirdiklerini belirtiyor. AKP’li Menderes Türel döneminde özelleştirilen Halk Ekmek’in Böcek tarafından tekrar belediye bünyesine alınması önemliydi. Ama Halk Et’in kent merkezi ile ilçelerde yetersiz kaldığı da bir gerçek. Halk Et mağazalarının sayılarının artırılması gerekiyordu. Karşı cenahtan, “Antalya’da kaç tane Halk Et mağazası var” sorusu gelebilir.

ANTALYA’YI KORUYACAĞIZ

Satır aralarında kalsa da Muhittin Böcek’in bildirisinde geçen, “İnşaattan çok halkımızın yaşam mücadelesine destek verdik” söylemi anlamlı. Bu ifade  aslında AKP ile CHP arasındaki yerel yönetim anlayışının farkını da ortaya koyuyor. Bu anlayış farkının güçlü şekilde vurgulanması, “Antalya’da betona artık son” denilmesi gerekiyor.

Bir diğer farkta Atatürk’ün,  “Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” söylemine vurgu yaparak çalıştığının altını çizmesi. Antalya’nın ağacını, doğasını, denizini, insanını korumaya yemin etmesi, önümüzdeki dönem içinde bu andı tekrarlaması.

Özetlemek gerekirsa Muhittin Böcek, mektup niteliğindeki bu bildirisinde ilk görev dönemi olan 2019- 24 arasında belediyecilikte sağlam temel attıklarını, ikinci dönemde bunun üzerine halkla birlikte sağlam tuğlalar koymak istediklerini söylüyor.

Hakan Tütüncü ise böyle bir olgu olmadığını iddia edip  kendisinin “Gerçek Belediyecilik” temeli atacağını söylemesi.

Bakalım Antalyalı ne diyecek? Hangisinin sözüne inanacak.