Yerel seçimlere koşar adım gidilirken partilerde yaşananlar neyi ifade ediyor.

Cumhur İttifakı var gücüyle sadece büyükşehirleri değil diğer önemli iller ve önde gelen ilçeleri kazanmak için her çabayı harcıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaklık yapan muhalefet bloğu ise darmadağın. CHP destekçilerinin hepsi aldıklarını alıp TBMM'nin en muhafazakâr kadrolarını oluşturdular, şimdi yuvalarına döndüler ve kendi adaylarını ilan ettiler.  Hak, hukuk, adalet, insan hakları, özgürlüklerin genişletilmesi ve parlamenter sisteme dönüş gibi talepler anlaşılıyor ki bu seçimlerde muhalefetin söylemi olmaktan çıkarıldı. Bunun yerini “nasıl kazandırmam” aldı. Ya da “kazandır kazandırayım” gibi alışık olmayan bir siyaset türü yaratıldı. Kendilerini Meclis’e taşıyan CHP sağ siyaset kanattaki partilerin neredeyse boy hedefi haline geldi. Hatta bazı yerlerde Cumhur İttifakı’na değil de CHP’ye muhalefet yapacak şekilde en iddialı isimlerini sahneye sürdü o partiler. Yani iktidara değil de CHP’ye muhalefet yapmaya hazırlanıyorlar.

Tabi şu gerçeğin altını çizelim. Önceki yerel seçimlerde örneğin CHP İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyükşehirlerde ittifaklar sayesinde kazandı. Ancak bugün o ittifaklar yok ve CHP’nin işi tek başına kaldığı için kolay değil. Üstelik aday seçimlerinde yaşananlar da kırgınlıklar yarattı.

Oysa muhalefet bloğuna göre ülke elden gidiyordu, laiklik tehlike altındaydı, yoksulluk ve yolsuzluk felaketti, dış politika ve güvenlik berbattı. Peki ne oldu da birden makas değiştirildi ve yerel seçimler CHP’den intikam almaya dönüştürüldü. Bundan aslında her partinin gizli ajandası olduğu gerçeği çıkartılabilir. Gizli ajanda yerine belki kendi asli kulvarlarına döndüler değerlendirmesi de yapılabilir.

Kabul edelim seçmenlerin yüzde 70’den fazlası muhafazakâr ve iktidarları da onların oyları belirliyor.

Kısmi Ecevit koalisyonları ve Erdal İnönü’nün1989 yerel seçim başarısının ötesinde solun yani CHP’nin imza atacağı siyasal kazançları pek bulunmuyor.

Şimdi koşullar elbette düne göre daha farklı çünkü gelir yoksunluğu ülkeyi kasıp kavuruyor, diğer gündem konuları da yanında caba ama tüm bunlara karşın CHP mevcutları koruyup çıtayı daha da yükseltebilir mi, soru işareti...

Altılı masa büyük hataydı ve CHP bedelini cömert bir faturayla ödedi. Sonuçta yalnız bırakılacağını okuyamadı, ama yalnız kaldı.

Bu açıdan bakıldığında yerel seçim sonuçlarına ilişkin bir sonuç tahmini yapabilmek mümkün değil. Çünkü şöyle bir tablo var: Cumhur İttifakı artı muhalefet bloğu ve tek başına kalmış bir CHP. Buna rağmen CHP kazanabilirse bir mucizeye imza atmış olacak.

oktaypirim@gmail com