Daha 61 yaşındaydı.

Mesleğinin zirvesindeydi.

Organ naklinde on binlerce insana yaşam umudu oldu.

Yakalandığı kanser hastalığını yendi ama sonra covid’e yakalandı. Bu kez başaramadı ve yaşama veda etti.

Sadece Antalya’nın değil tüm Türkiye’nin önemli hekimlerinden biri olan Prof. Alper Demirbaş’ı maalesef kaybettik.

ABD’de eğitimini tamamladıktan sonra geldiği Antalya’da önce Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sonra özel bir hastanede organ nakli gibi çok hassas bir dalda kendini öylesine kanıtladı ki, ülkenin her yanında yardım bekleyen ve yaşam umudunu yitirmeyen on binlerce insanın başvurduğu ilk adres oldu neredeyse. Karaciğer, Böbrek, Pankreas nakli yapıyordu hastalarına. Bugün 20-25 yıl önce nakil yaptığı hastaların büyük çoğunluğu bile son derece sağlıklı biçimde yaşamını sürdürüyor. Hayat kurtaran bir hekimdi o.

Ankara’dan bir gazeteci dostum aramıştı geçtiğimiz yıllarda, kızı yüksek şekere bağlı olarak böbrek yetmezliği çekiyordu. Hemen Alper Hoca’ya telefon edip durumu anlattım, iki gün sonra aradı ve “Kadavradan bir böbrek bulduk hemen gelsin tetkiklerini yapıp organı takalım” dedi. Öyle oldu o arkadaşımızın kızına böbrek nakli yaptı, şimdi çok sağlıklı.

Alper Demirbaş hekimliğinin yanı sıra ülke sorunlarına kafa yoran, fikirlerini korkusuzca dile getiren son derece duyarlı bir yurttaştı da aynı zamanda. Sıkı Atatürkçü idi.

Bir ara Antalya birinci sıradan milletvekili adaylık teklifi almıştı. Teklifi yapan rahmetli Deniz Baykal’dı. Kararsızdı ve bana telefon edip sormuştu:

“Oktay Bey, sen Ankara’nın siyasi koridorlarını bilirsin. Milletvekilliği için ne dersin?”

“Vallahi” demiştim “Karar senin ama ben olsam kabul etmem. Çünkü senin bu sistemi değiştirme şansın pek yok. Bir süre sonra Meclis’te elini kaldırıp indiren bir insan pozisyonuna düşersin. Oysa hekimlik çok kutsal bir meslek ve on binlerce insan senden yardım bekliyor. Bir sanatçı gibisin, yaptıkların çok değerli ve kutsal.”

Sadece benim görüşlerimi almakla kalmadığını pek çok hatırı sayılır kişiyi de arayıp deyim yerinde ise fikirler topladığını öğrenmiştim. Sonuçta siyasete kapılarını kapattı ve mesleğine durmaksanız devam etti.

Bilirsiniz bir insanın değeri ancak yitirilince anlaşılabiliyor. Demirbaş’ın değerini de önümüzdeki yıllarda daha çok anlayacağız. Sadece Antalya değil ve Türk tıbbı Demirbaş’ı insanlığa yaptığı değerli katkılarından ötürü asla unutmayacak

[email protected]