Oyun meraklıları dünyadaki pek çok şehri köşe bucak sokaklarıyla belki de sakinlerinden daha iyi biliyor hem de o şehre hiç ayak basmadan. Bunu sağlayan yaklaşık 3 buçuk milyar kullanıcı sayısı ile önümüzdeki yıllarda 200 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaşması beklenen dijital oyun sektörü. Bir Türk firması şehir tanıtımında dijital oyun sektörünün taşıdığı bu potansiyeli fark ederek Antalya’yı tanıtmak için Antalya’nın ev sahipliği bir offroad oyunu tasarladı.

DİJİTAL OFFROAD OYUNU İLE ANTALYA TANITILACAK

Oyunu 1 yıllık bir süreçte, modellemesinden, yazılımına, ses efektinden oyunlaştırmasına kadar pek çok unsurunu sadece 4 kişilik bir ekip ile tamamlayan AYRIS GAME kurucusu Hakan Satılmış,  oyunu tasarlamadaki motivasyonlarını “Birçok yabancı oyun firması, kendi ülkelerindeki bazı şehirleri oyunlarına katarak dünyaya tanıyorlar. Wicecity, GTA gibi Bir Rus firması Moskova’yı tanıttı. Bazı oyunlarda İstanbul işlendi ama İstanbul ile kaldı, Erzurum ile ilgili bir oyun tasarlandı ama büyük bir oyun olmadı. İstanbul’dan sonra en bilinir şehrimiz Antalya. Yabancılar yapmadan biz yapalım Antalya’yı tanıtalım diyoruz. Çok güzel şehri tanıtıyorlar insanlar gitmeden şehri biliyor. İnşallah Wicecity gibi Antalya da dünyada bilinir bir hale gelir” sözleriyle açıklıyor.

KOSGEB ve MURATPAŞA BELEDİYESİ DESTEKLEDİ

Oyun tasarımında başlangıçtaki sermaye ihtiyacı için Turizm Tanıtma Fonu’na, kamu ve özel sektörden pek çok kuruluşa başvurduklarını belirten tasarımcılar, sonunda aradıkları desteği KOSGEB’ten, Antalya Muratpaşa  Belediyesi Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi’nden buldu. Yabancı bir şirketin prototipi görmesi ile desteklediği oyun tasarımına herhangi bir özel Türk şirketinin destek olmamasını Satılmış, Türkiye’de dijital oyun sektörünün taşıdığı potansiyel konusunda henüz yeterince öngörü sahibi olunmamasıyla  açıklıyor.Oyun Mart ayında dijital mağazalarda oyunseverlerin beğenisine sunulacak.