Fener, Çağlayan mahallelerinin belli bölümlerini içine alan 35 bin kişinin taşınmaz sahibi olduğu bin 477 hektarlık Kırcami’de Antalya İdare Mahkemesi’ne parselasyonun iptali için verdiği karar Konya istinaf Mahkemesi’nce kaldırıldı.

31 Mart yerel seçimlerinden 1 yıl önce Muratpaşa Belediyesi’nin hazırladığı imar planı uyarınca tapuların sahiplerine teslim edilmesinden bir ay sonra, bölgedeki mülk sahiplerinden bazıları parselasyon ve planın iptali için Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Sayısı 25’i bulan bu davalar için mahkeme, iptal ve yürütmeyidurdurma kararı vermiş, Muratpaşa Belediyesi de bu karar üzerine istinafa gitmişti. Konya İstinaf Mahkemesi, 25 davadan 6’sı için sadece davaya konu olan parseller ile ilgili karar verilmesi yönünde ve tüm imar  planının iptal edilip yürütmemenin durdurulmasının iptali yönünde karar verdi.

İstinaf Mahkemesi’nin Muratpaşa Belediyesi lehine verdiği bu karar ile Kırcami’nin imara açılmasının önündeki yasal engel önemli ölçüde aşılmış görünüyor.

Muratpaşa Belediyesi’nin yasal gelişmeyle ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Bilindiği üzere, 31 Mart Yerel Seçimlerine bir yıl gibi bir süre varken ve üstelik Kırcami tapularının belediyemize intikal etmesinin üzerinden bir ay gibi bir zaman geçmemişken, yerel mahkeme, parselasyon planı hakkında iptal ve yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Olumlu raporlara rağmen olumsuz görüş bildiren tek bir rapordan hareketle peşi sıra kararlar alınmıştı. 

Yaklaşık 35 bin kişinin taşınmaz sahibi olduğu bin 477 hektarlık Kırcami’de inşaatların başlamasını sağlayacak parselasyon planı hakkında açılan dava sayısı ancak 25’ti. Ama bu davalarda alınan kararlar bütün bir planlamayı durdurmaya yetti. 

Ancak istinaf sürecinde şu ana kadar belediyemize tebliğ edilen 6 dosyada üst mahkeme, yerel mahkemenin iptal gerekçesini ortadan kaldırmıştır. Başka bir ifadeyle ‘kadastro parseline geri dönüş’ işleminin hukuka aykırı olacağını davanın sadece o davaya konu parsel yönünden değerlendirilmesi gerektiğine hükmetmiştir. Ayrıca geri dönüş işleminin maddi hukuk kurullarına aykırı olacağını belirtmiştir. 

Antalya'da sıcaklıklar 42 dereceyi geçti:  Vatandaşlar Konyaaltı Sahili'nde sabahladı Antalya'da sıcaklıklar 42 dereceyi geçti: Vatandaşlar Konyaaltı Sahili'nde sabahladı

Bununla birlikte bir dava dosyasında ise istinaf mahkemesi, yerel mahkemenin kararını kaldırıp davayı reddetmiş, belediyemiz lehine karar vermiştir. 

Bu süreçte desteğini ve dayanışmasını esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek olmak üzere bütün kişi ve kurumlara, her zaman yanımızda olan Kırcami halkına, komşularımıza teşekkür ederiz.  
 

Editör: Ece Güneş