Serik'teki yangında seralar zarar gördü Serik'teki yangında seralar zarar gördü


 2022 yılında Türkiye’nin doğal yayılış gösteren, önemli sedir ormanlarının bulunduğu Çamlıova Mahallesi’nde yaklaşık 100 hektarlık orman arazisinde, Nota Çevre Proje Dan. Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ ye mermer ocağı ruhsatı verilmişti. Orman Bölge Müdürlüğü sedir, ardıç ve çam ormanlarıyla kaplı olan arazinin verimli orman olması nedeniyle olumsuz görüş bildirince ÇED süreci durdurulmuştu. 
 
Ancak şirket sedir ormanında mermer ocağı açma ısrarından vazgeçmeyerek proje alanında değişikliğe gitti ve yeniden ÇED başvurusu yaptı. 
 
Sedir ormanı  ve ekosistemi yok olabilir

Ruhsat verilen arazinin tamamı Çamlıova'nın sedir, ardıç ve kızılçamdan oluşan verimli ormanlarından oluşmakla beraber, sedir tohum meşceresi yani tohum kaynağı alanına sınır teşkil ediyor. Tesisler kurulursa 1000 dönümlük verimli orman alanı tamamıyla tahrip olmasından endişe ediliyor.Çamlıova’nın özel florası yanında faunası yani yaban hayatı da zarar görmesi ve büyük özenle korunması gereken, biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatı açısından da zengin bir orman ekosistemini kaybetme tehlikesi bulunyor

Su kaynaklarına zarar verme riski bulunuyor

Ayrıca tesiste yapılacak olan patlatmalar doğal dengeyi bozarak yeraltı su yollarının değişmesine sebep olarak köyün yaşam kaynağı olan su kaynaklarına zarar verme olasılığı bulunuyor. Bu durum dahaönce Çamlıova’nın komşu Mahallesi olan İkizce’de yaşanmış, İkizce’de kurulan taş ocağı sonrası yapılan patlatmalardan ötürü bölgenin önemli su kaynaklarından Belmuar kaynak suyu zarar görmüştü.
 

Bölge ekonomisini ve halk sağlığı için tehlikeli

Tesislerden çıkan tozun, bitki yapraklarını kaplayarak solunumu ve fotosentezi, çiçeklenme döneminde döllenmeyi önleyerek geçimini ormancılık, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile sürdüren Çamlıova Mahallelisini ekonomik olarak kayba uğratması tozlanma etkisiyle mahalle halkı üzerinde sağlık sorunlarına yol açma tehlikesi de tesise karşı çıkılma nedenleri arasında sayılıyor
 
 

 

Editör: Ece Güneş