TÜRSAB,  yaptığı açıklamayla, son dönemde vize aracı kurumları tarafından sosyal medya hesapları üzerinden yapılan birtakım paylaşımlarla seyahat acentalarımız ve personellerinin çok ciddi bir şekilde itibarsızlaştırıldığı ve tüketiciler nezdinde kötü bir imaj çizildiği görülmektedir diyerek, vize aracı kurumlarını uyardı. TÜRSAB, vize hizmetinin yasalara göre seyahat acentalarının yetkisinde olduğunu hatırlatarak vize aracılık kurumlarını yaptığı açıklamalar konusunda dikkatli olmaya davet etti.

TÜRSAB tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

"Orman yangınları kent yangınına dönüşebilir" "Orman yangınları kent yangınına dönüşebilir"

Turizm sektörünün en önemli unsurlarından biri olan seyahat acentalarımızın çatı kuruluşu ve kamu kurumu niteliğinde meslek birliği sıfatı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) olarak, yaklaşık 15.000 üyemiz ile ülke ekonomisine ve ülke turizmine üst seviyede katkı koyan çok değerli seyahat acentalarını ülkemizde ve uluslararası düzeyde yaklaşık 50 yılı aşkın bir süredir temsil etmekteyiz.

Seyahat acentalarımız tarafından ülkemizin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bir turizm ürünü olarak yabancı misafirlere sunulmakla birlikte; kendi ülke vatandaşlarımızın tatilleri, seyahatleri, uluslararası fuar ve kongre organizasyonları ile iş seyahatleri en üst seviyede planlanıp bütün ayrıntıları ile tur ve paket turlar kapsamında hazırlanıp yerli ve yabancı turistlere sunulmaktadır.

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde Türk vatandaşlarımızın üyelerimizden aldığı paket tur hizmetlerinde 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununa dayalı olarak çıkarılan Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin ‘’Seyahat Acentalarının Hizmetleri’’ başlıklı 5. Maddesinde yer alan ‘’ Seyahat acentalarının hizmetleri şunlardır: …Turizmle ilgili ve turizm hareketinin gerektirdiği konular hakkında turistin tabi olduğu döviz, vize, gümrük gibi işlemlere ilişkin bilgi verebilir, vize işlemlerini yapabilir’’ hükmü kapsamında Schengen ülkelerine seyahatlerinde almak zorunlu oldukları vize işlemlerinde yardımcı olmak adına vize hizmetleri de sunulmaktadır.

Ülkemizde bu hizmetleri verirken üyelerimizin maruz kaldığı baskıların yanı sıra, vize aracı kurumlarının randevularındaki adaletsizlikler de üyelerimiz tarafından en çok iletilen şikayetler arasındadır. Bu durumun en bariz örneklerinden biri Yunanistan İzmir Konsolosluğu ve Yunanistan vize aracı kurumu tarafından Ege bölgesindeki seyahat acentalarının daha önceden akredite olmalarına rağmen müşterileri adına vize başvuru hizmeti vermelerinin yaklaşık üç ay önce durdurulmasıdır. Yunanistan özelinde Ege bölgesinde iki komşu ülke arasında yıllardır süren dostane ilişkilerin turizm açısından adalar nezdinde gelişimi yüksek bir seviyede gerçekleşirken alınan bu karar her iki ülke turizmine çok ciddi zarar vermiştir ve vermeye devam etmektedir.

Bununla beraber son dönemde vize aracı kurumları tarafından sosyal medya hesapları üzerinden yapılan birtakım paylaşımlarda seyahat acentalarımız ve personellerinin çok ciddi bir şekilde itibarsızlaştırıldığı ve tüketiciler nezdinde kötü bir imaj çizildiği görülmektedir.

Seyahat acentaları vize hizmetlerini 1618 Sayılı Kanun’dan kaynaklı hak ve yetkilerine dayalı olarak sunmakta olup, başvuru merkezlerinin tüketicide seyahat acentalığı mevzuatına, meslek ilkelerine ve mevzuat hükümlerine uygun olarak hareket eden üyelerimizin bu hizmetleri yetkisiz olarak sunduğu izlenimini yaratacak bu tür açıklamalardan kaçınmaları gerekliliğini hatırlatır; ülke turizminin gelişimi ve vatandaşlarımızın yurtdışı seyahatlerinde yaşadığı problemlerin çözümü noktasında seyahat acentaları ile birlikte hareket etmenin yasal bir zorunluluk olduğunu, vize başvurularında seyahat acentalarını devre dışı bırakmaya yönelik girişimlere karşı gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini, aksi taktirde yapılan hukuksuzluklara karşı TÜRSAB olarak gerekli her türlü önlemi alacağımız hususunu saygılarımızla bilgilerinize sunarız.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği
TÜRSAB

Editör: Ece Güneş