Yazar, Kadir Has Üniversitesi Uluslarararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Soli Özel, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği  (ANSİAD) 2024 yılı faaliyet dönemi 6. Olağan Toplantısı’nın konuğu oldu. “ Tüm dünyada yaşanan değişimin çarpıcılığının ve derinliğinin yön kaybına yol açtığını öne süren, derinlikler ve belirsizlikler çağındayız yorumunu yaptı.

Tüketiciyi aldatıcı reklam ve faaliyetlere ceza yağdı Tüketiciyi aldatıcı reklam ve faaliyetlere ceza yağdı

Slavları birleştirmek Rusya için bir beka sorunudur

Rus İmparatorluğu’nun ve Sovyetler Birliği’nin parçalanmasının yarattığı travma anlaşılmadan Putin’in Ukrayna’ya saldırısının anlaşılamayacağını öne süren Özel  Putin’in ‘20. yüzyılın en büyük felaketi Sovyetler Birliği’nin dağılmasıydı. Sovyetler Birliği dağıldı ve biz zayıfladık. Siz de bize biz yerdeyken tekme attınız. Bizi hakir gördünüz bizi küçük düşürdünüz. Bir daha asla böyle bir şey yapmanıza izin vermeyeceğiz. Ukrayna ya da Belarus diye diye bir ulus yoktur. Bunlar Rus ağacının iki dalıdır ve ancak Rus ağacına bağlı oldukları zaman bir anlam taşırlar. Dolayısıyla da bunların bağımsız devlet olmaları akla yatkın bir şey değildir.’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Özel, Rusya’nın çok ciddi bir demografik problemi olduğunu söyledi ve Slavları birleştirmenin onlar açısından bir beka sorunu olduğunu söyledi.

“Çin, Rusya’yı doğudan rahatsız ediyor”

Özel, “Rusya’nın dünya sisteminde tıpkı 19. yüzyıl olduğu gibi masada oturan ve yumruğunu masaya vurabilecek güç olması gerekiyor. Öyle olabilmesi için de Ukrayna ve Belarus’un Rusya’ya biat etmesi lazım. Rusya’nın burada kabadayılık yapmak isterken Çin, Rusya’yı doğudan aslında rahatsız ediyor. Rusya, Ukrayna’ya Çin’in iznini aldıktan sonra saldırdı. Hatırlarsanız 4 Şubat‘ta 2022’de Putin, Çin’e giderek mevkidaşı Şi Cinping ile bir araya geldi ve orada bir anlaşma imzaladılar. Birbirlerine sonsuz dostluk sözü verdiler. Rusya giderek Çin’e daha bağımlı bir ülke haline gelecek. Emperyal hayal aynı zamanda Rusya’yı bugünkü denklemde kendisinden daha güçlü olan Çin karşısında daha bağımlı hale getiriyor” diye konuştu.

Hükümet Rusya Ukrayna savaşında başarılı bir sınav verdi

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sonucunun Türkiye’ye etkisi üzerine ise Özel,  Ukrayna kaybetmemeli ama Rusya’da kaybetmemeli çünkü Rusya’nın kaybetmesi demek istikrarsızlığın bu sefer kuzeyden ülkemize dalga dalga akması demektir. O yüzden Türkiye’nin bu krize uyguladığı politika ki bence hükümetin uyguladığı en başarılı politikalardan birisidir” dedi.

İsrail yalnızlaştı

İsrail ve Filistin arasındaki yaşananları değerlendiren Özel, İsrail’ın Filistin’e altı ay boyunca canlı yayında katliamını izlemek hoş bir şey değildi. Yalnız 7 Ekim’de Hamas‘ın İsrail’e yönelik yapmış olduğu saldırı da hiç mi hiç hoş bir şey değildi. İsrail hükümetinin bu yaptıkları sonucunda dünyada ne kadar yalnızlaştıklarını anlamadıklarını o ülkeyi de yakından tanıyanlar söylüyor.  “Filistin meselesi çözülmeden Ortadoğu’da istikrar imkansız değilse de zordur” diyen Özel, “Rejimlerumursamasa bile toplumlarının dikine gidemezler. İki tarihsel hasmın bu işi kendi başlarına yapabilmeleri mümkün değildir. Araya bölgesel ve küresel güçlerin girmesi gerekir”dedi

Editör: Ece Güneş