Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gece saatlerinde sürpriz şekilde görevi bıraktığını duyuran Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süredir gündemde olan Kabine'deki değişimin ilk adımını da atmış oldu. Özhaseki açıklamasında görevi bıraktığını belirtmesine rağmen kararda her iki bakan için de "görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen" ifadesi dikkati çekti. Erdoğan'ın atamasıyla Koca'nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu gelirken, Özhaseki'nin yerine ise kendisinden önceki Çevre Bakanı olan ve 31 Mart'ta AKP'nin İBB Başkanı adayı olarak yarışan Murat Kurum getirildi. Böylece Kurum, yaklaşık bir yıldan sonra yeniden bakanlığa dönerek Kabine'ye girmiş oldu. 

114 milyon kişi dijital banka kullanıyor 114 milyon kişi dijital banka kullanıyor

31 Mart yerel seçiminin ardından gündeme gelen kabine değişikliği konusunda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düğmeye bastığı ve geniş çaplı revizyona yapacağı öne sürülüyordu. İlk olarak AKP’nin Kızılcahamam kampında vekiller tarafından ağır biçimde eleştirilen Sağlık Bakanı Koca’nın görevden alınacağı iddiası gündeme geldi. 

Koca'nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu

Kabinede ilk değişim bu gece Resmi Gazete'de yayımlandı. Bir süre önce istifasını sunduğu iddia edilen Fahrettin Koca, Erdoğan imzalı kararla bu gece Sağlık Bakanlığı görevinden alındı. Görevine son verilen Koca'nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı.

Kurum tekrar bakan oldu

Bu gece X hesabından yaptığı açıklamayla, sağlık gerekçelerini öne sürerek sürpriz şekilde görevinden ayrıldığını duyuran Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki de görevden alındı. Özhaseki duyurusunda, siyaseti de bırakarak aile vakfı kuracağını söyledi. Ancak kararda "affını istediği" yazdı. 

Özhaseki'nin yerine ise kendisinden önce görevde olan ve yerine atandığı eski Çevre Bakanı Murat Kurum getirildi. Kurum, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin kurulan ilk kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı, bakanlığın adı Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı olarak bu dönemde değiştirildi.

Bir yılı aşkın süre sonra Çevre Bakanlığı görevine yeniden dönen Kurum, bir kez daha Kabine'ye girmiş oldu. Özhaseki de Kurum'un yerine getirilmişti.

Kurum son olarak 31 Mart seçimlerinde AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı adayı olmuştu. Seçimi, CHP'nin mevcut başkanı Ekrem İmamoğlu'na karşı seçimi yüzde 11.55 puanlık farkla kaybetmişti. 

Editör: Cihan Oruçoğlu