Deprem bilimci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Bu son gönderiyi Ocak 2023’de yani depremden önce yapmışım. Şimdi kimi insanlar niye deprem diye halkı tedirgin ediyorsun diyorlar. Ne kafası bunlar" ifadelerini kullandı.

Görür ikinci paylaşımında şunları kaydetti:

"Ocak 2023’de Aslı Şafak ile yaptığım bu konuşmadan kısa bir süre sonra 50 binden fazla insanımız öldü. Halkı korkutmak diye bir tabir kullanmaya utanmıyor musunuz?"

"Yüzlerce binlerce insanımız ölmüş olabilir"

Görür hatırlattığı uyarısında şunları söylemişti:

"Yarın uyandığımızda yüzlerce binlerce insanımız ölmüş olabilir. Millet olarak herhangi bir yerde ölümü bekler duruma geldik. ‘Bu işin şakası yok. Deprem lafı sevimsiz, konuşmayalım, korkuyoruz…’ Asıl deprem olduğu zaman yıkılmaktan korkmaz lazım. Bu işi umursamazlık edemeyiz. İstanbul’da beklediğimiz deprem olduğu zaman bizim düşünemeyeceğimiz boyutta insanımızın hayatı tehlikeye giriyor."

Türkiye Ukrayna’nın yeniden inşası için masada Türkiye Ukrayna’nın yeniden inşası için masada

Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın paylaşımı tepki çekmişti

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın Ankara, İstanbul ve İzmir'de uzun süre deprem olmayacağı iddiası tepki çekmişti. Ercan dün yaptığı paylaşımında da “Ben de mi kanıtsız ‘her an deprem olabilir’ diyenlerin kervanına katılıp, halkı yersiz gereyim” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Cihan Oruçoğlu