İnşaat ikinci çeyreğe zayıf başladı İnşaat ikinci çeyreğe zayıf başladı

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun aktardığına göre ayrıca “Erdoğan’ın yeteri kadar bilgilendirilmediği” algısının belirdiği ve yurttaşların da “genel seçimlerde değil ancak yerel seçimlerde AKP’ye fatura kestiği” tespitinin yapıldığı kaydediliyor.

Kulislerde “Bakanların sahaya inmesi ve halkla olan diyaloglarının da bu inanışta etkisi oldu. Sahaya indiğimizde halkın yüksek enflasyondan çok şikâyet ettiğine tanık olduk. AKP iktidarının yüksek enflasyon ile mücadelesini anlatmakta zorluk yaşadık. Özeleştiri yapmak gerekirse halkın yüksek enflasyon ile mücadele konusunda bize olan güveni düştü. AKP’nin bu konuda güven tazelemesi gerekiyor. Ülke yönetiminde Erdoğan’a güveniyor, yönetimi Erdoğan’a teslim ediyor. Yerel yönetimlerde ise partiyi sorumlu tutuyor ve faturayı kesiyor. Başka partiye oy vermek istemeyen seçmen de sandığa gitmemeyi tercih ediyor” değerlendirilmesi yapılıyor.

AKP'de ‘partinin eski reflekslerine dönemeyeceğine’ inananların sayısı fazla"

Öte yandan Gazete Pencere'den Nuray Babacan'ın aktardığına göre de AKP kurmayları arasında, “Millet bize iyi bir tokat vurdu. Tokadı genel seçimlerde değil, şimdi vurarak, ‘kendini düzelt’ dedi. Seçmenimiz başka bir partiye gitmek yerine sandığa gitmedi. Yeniden Refah Partisi bizden beklediğinden az oy aldı. Onların güçlenmesi geçici. Kalıcı olmaması bize bağlı. Seçimden sonraki süreç, iyi yönetilmeli. 4 yıllık süre var. Bu dönem bize bir fırsat sunuyor. Dar zamanlar büyük fırsatlar doğurur. Bu dönemi iyi değerlendirirsek seçmenin güvenini yeniden kazanabiliriz” değerlendirmesi yapılıyor. Ancak Babacan, "Ancak ilginç olan ‘partinin eski reflekslerine dönemeyeceğine’ inananların sayısının fazla olması" diye ekledi.

Editör: Cihan Oruçoğlu