Özel ayrıca Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'da tartışma yaratan sözlerinin ardından Zonguldak'ta yaptığı "Cumhurbaşkanı'nın eli üzerinde olduğu sürece Zonguldak çok daha iyi yerlere gelecek" açıklamasına sert bir dille tepki gösterdi. Özel, "Erdoğan’ın milli iradenin üzerinden elini çekmesi lazım. Bu yaptığı iş tamamen milli irade gaspıdır" dedi.

CHP lideri Özel Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın eli üzerinde olduğu sürece Zonguldak çok daha iyi yerlere gelecek" demişti. Erdoğan'ın Hatay'da yaptığı “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı” açıklamasını hatırlatarak, bir benzerini Zonguldak'ta yaptığını söyleyen Özel, "Dün Zonguldak’ta daha önce Hatay’da yaptığı açıklamanın devamını getirdi diyor ki ülkenin cumhurbaşkanının eli Zonguldak’ın üzerinde olursa hizmet gelir diyor. Erdoğan’ın milli iradenin üzerinden elini çekmesi lazım. Bu yaptığı iş tamamen milli irade gaspıdır. Aslında Zonguldak’tan dönüp Hatay’a ve bütün Türkiye’ye aynı mesajı veriyor. Erdoğan’ın söylediğinin bir karşılığı varsa yerel seçimler neden var!" ifadelerini kullandı.

Özel sözlerinin devamında da, "Niye Yenimahalle’yi kim yönetecek diye soruyoruz, ona da kendi karar versin o zaman! Milli irade serbestçe oy kullanılabildiği için kutsaldır. Nasıl ki o gücünü sandıktan alıyorsa bütün belediye başkanları da gücünü sandıktan alır. Bugün Erdoğan’a en set cevapları vermek onun istediği bir şey. Bizi kavgaya çekmek istiyor. Özgür efendi ona 10 bin liralık emekli maaşını hatırlatıyor 17 bin liralık sefalet asgari ücretini, geçim sıkıntısını hatırlatıyor. O istiyor ki hakaretine hakaret edelim, yerel seçim atmosferi içinde sorunlar değil kavga konuşulsun. Onun düzeyine inmemeye kararlıyım!" diye konuştu.

DEM Parti açıklaması

Özel DEM Parti'nin İstanbul'da aday çıkarmasını da şöyle değerlendirdi:

"Her birisinin day olmak en demokratik hakkıdır. kimsenin aday çıkarıp çıkarmamasına karışmayız. bir partinin aday çıkarması kendisiyle ilgili hesaptır.

"Bizim kimsenin çıkaracağı aday da çıkarmadığı adaya da lafımız da minnetimiz de yoktur. Ama aday çıkarmama durumunda bize dünya kadar lafı layık görenler şimdi bize özür borçlular."

Lütfü Savaş açıklaması

Özgür Özel, Lütfü Savaş'ın adaylığı için de şöyle dedi:

Bakan Ersoy: “Ülkemizin 16 plajında daha mavi bayrak dalgalanacak” Bakan Ersoy: “Ülkemizin 16 plajında daha mavi bayrak dalgalanacak”

"Hatay’da protestolar yaşandı. 100 söz protesto vardıysa 99’u hükümete yönelikti ama hükümete yönelik kaynaklar Lütfü savaş protesto edildi. Evet Lütfü Beye de sitem cümlelerini duyduk. Siyaset vatandaşın söylediği sözü duymak, verdiği mesajı almak siyaset sanatıdır. Biz CHP olarak hem adaylarımızı çok yoğun anketlerle belirledik. Adaylık sonrası ölçme değerlendirme anketlerine de değer veriyoruz. Bu anketler bir şekilde yanlış yaptığımız sinyalini verirse bu değerlendirir. Meydanda yükselen bazı sesleri duymak da önemlidir fikir verir. Ama milletin sesini duymak sandıktan önceki en önemli gösterge çok yüksek örneklerle yapılan anketlerdir. Anketlerde bir şey görürsek müdahale ederiz."

Editör: Cihan Oruçoğlu