Yusuf YAVUZ

Whatsapp Image 2024 01 09 At 20.03.282016 yılında su tutmaya başlayan Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kalan kamu yapılarından biri olan köprünün yerine yüklenici Gülsan Holding tarafından köyün kuzeyinde Ayvalı Çayı üzerinde yaptırılan menfez üzeri beton geçit, usule uygun olmadığı gerekçesiyle eleştiri konusu olmuştu. DSİ 18. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 20 Aralık 2020 tarihinde projeyle birlikte köprünün de kesin kabulünü yapmıştı.

Köprüçay’ın ana kaynaklarından biri olan Ayvalı Çayı üzerinde Gülsan Holding tarafından inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesi 2016’da su tutmaya başladı. Ancak Aralık 2020’de DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından kesin kabulü yapılarak işletmeye alınan HES projesinin neden olduğu sorunlar bir türlü bitmiyor.

SUYA GÖMÜLEN KÖPRÜNÜN YERİNE ‘MENFEZ ÜSTÜ GEÇİT’ YAPTILAR

Bir kısmı barajın suları altında kalan Darıbükü köyünde birçok aile göç etmek zorunda kaldı. Kalan aileler de su altında kalan köprü yüzünden vadinin batısındaki üretim alanlarına erişim olanağını kaybetti. Yüklenici firma, köylülerin ısrarıyla yerleşim alanından uzak bir noktaya menfez üzerine beton dökerek bir geçit yaptı. Ayvalı çayı üzerinde usule aykırı şekilde yapılan menfez geçit, “köprü” olarak 2020 yılında DSİ 18. Bölge Müdürlüğü yetkililerince kesin kabulü yapıldı.

Darıbükü Köylülerinin Arazilerine Tek Ulaşım Kaynağı Olan Köprü Selde Tahrip Oldu, Araç Geçişine Kapandı

TAŞKINDAN ZARAR GÖREN ‘KÖPRÜ’ KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Nehrin taşkınlarına dayanamayan menfez geçit, kesin kabulünün yapılmasından bir ay sonra korkulukları sele kapılarak zarar gördü. Önceki gün yağan yağışla yükselen sular bu kez baraj şirketinin yaptığı uyduruk köprüyü yıkarak kullanılamaz hale getirdi. Nehrin karşısındaki arazilerine ulaşımı bir kez daha engellenen köylüler, yetkililere seslenerek bir an önce köprülerinin onarılmasını talep etti.

Köprüsünü Yitiren Köylülere Ait Araziler

Editör: Cihan Oruçoğlu