Teleferik kazası ile ilgil tutuklanarak Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi’ne gönderilen CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün adliyede verdiği ifadede ANET Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılmasından dolayı kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlarla ilgili bilgisi olmadığını açıkladığı öğrenildi.

Kocagöz'ün ifadesi şöyle:

“Ben hayatını kaybeden vatandaşımız için üzüntümü belirtiyor ve başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Hali hazırda Kepez belediye başkanlığı yapmaktayım. 28 Kasım 2023 tarihinde belediye başkanlığına aday adaylığına başvuru yapmak amacıyla Anet Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ve Genel Müdürlüğü’nden istifa ettim. 2017 yılı Ağustos ayı Anet A.Ş yönetim kurulu başkanı ve genel müdür olarak 2018 yılı Kasım ayında söz konusu görevden ayrıldım.  Belediye başkanlığına aday gösterilmeyince 2019 yılı Mayıs ayı içerisinde yeniden Anet A.Ş Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandım. Yaklaşık 6.5 yıl teleferikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri olarak teleferik konusunda herhangi bir sıkıntı olmaması için sürekli çalıştık. Kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlar ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa gidecek 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ben bilgi alınacak diye adliyeye gelmiştim.  Böyle bir taleple karşılaşacağımı düşünmüyordum. Ön bilirkişi raporunda civatalarla ilgili hususlar yazmaktadır. Ayrıca bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söylemek isterim. Söz konusu teleferikle ilgili bakımlar ve civatalar, direklerin bakımı ve buna benzer tadilat onarımın yapıldığına dair bilgi ve belgeleri  avukatım birazdan sunacaktır. Benim istifa dilekçem,evrak numaram, hepsi dosyada kayıtlıdır. Büyükşehir belediye başkanı tarafından Anet A,Ş de eksilen bir kişilik kontenjan geç bildirildiği için ticaret sicilden tasdiklenmesi de 2024 yılının Şubat ayını bulmaktadır. Benim görev yaptığım süre zarfında rutin bakımlar ile ağır bakımların eksiksiz yapıldığı, Anet A.Ş yönetim kuruluna Mega Tower isimli şirket tarafından sunulmaktadır. Raporlar düzenli olarak çift heyet tarafından kontrol edilmektedir, suçsuzum.”

Kocagöz’ün tutuklama yazısında, deilleri yok etme, gizleme, tanık ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanmasına karar verildiği belirtildi.  

Sinan Ateş davasında mütalaa açıklandı Sinan Ateş davasında mütalaa açıklandı

Kocagöz'ün avukatlarının üst mahkemeye itirazda bulunacakları öğrenildi

Editör: Ece Güneş