12 Nisan günü 17:28'de Antalya Sarısu'da gerçekleşen ve 1 kişinin hayatını kaybettiği  teleferik kazası ile ilgili  Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklu yargılanmasına itiraz edilmesinin ardından CHP Antalya milletvekilleri, CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ve CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı ve CHP'li Antalya Belediye Başkanları Antalya Adliyesi'nin önünde  kameraların karşısına geçti.

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı yaptığı basın açıklamasında  yaptığı konuşmada “Haksız ve hukuk bir şekilde tutuklanmasını kınıyoruz.  28 Kasım 2023’te Mesut Kocagöz istifa etmişti. Son 4 aylık bakımda kendisi yoktu, onu bu dönemdeki bakım ve onarımla ilgili sorumlu tutarak tutuklamak hukuk garabetidir. Hakkımız olan Kepez Belediye Başkanlığı’na Mesut Kocagöz’ü tekrar getireceğiz” dedi. Kamacı, Antalyalıları demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkmaya çağırdı.

“YSK’nın kabul ettiği istifa tarihini kabul etmeyen bir mahkeme var”

YSK’nın Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ise , “Kepez’den Antalya’dan ülkeme seslenmek istiyorum. Acı bir olay yaşandı. Haberi aldıktan sonra teleferik kazası ile ilgili il başkanımız, belediye başkanlarımız, yaklaşık 26 saat kurtarma çalışmalarına an be an katıldık. Tek isteğimiz oradaki yurttaşlarımızın kazasız bir şekilde sağ salim kurtarılmasıydı. Daha milletvekillerimiz,  arkadaşlarımız dinlenmeden savcılık Kepez Belediye Başkanımızı sadece bilgi almak için adliyeye davet ediyor. Giyinor, hemen gelecek, bir bakıyoruz bir ekip otomobili kapının önünde bekliyor. Kıymetli yargıçlara sesleniyorum, hangi şekilde bizi Adliye’ye davet ederseniz biz geliriz” dedi. Başarır, haksız hukuksuz  dehşet verici bir kararla Mesut Kocagöz’ün tutuklu olduğunu savunak  “Alt sınırı 2 yıl olan katalog suçlarda yer bulamayan bir suçtan dolayı, ikamet sahibi zaten belediye başkanı olan bir kişiyi neden tutukluyorsunuz? Aynı olayı Çorlu’da yaşamadık mı? Orada bakan suçluydu. Burada suçsuz bir belediye başkanı var. Çorlu’da 11 duruşmada bu kararı vermeyen mahkeme, burada suçu olmayan bir belediye başkanını ne hakla tutukluyor?” diye sordu. Başarır sözlerine “ Türkiye’de hepimizin hem gülüp hem ağlayacağı bir karar var. 28 Kasım’da aday olmak için istifa ediyor. Aday oluyor, seçiliyor ve sonra tutuklayan mahkeme diyor ki, ‘hayır, sen 18 Aralık’ta istifa ettin’. 1 Aralık’ta istifa etmeyen bir kamu görevlisi aday olabilir mi? O tarihte isitfa etmiş. Çünkü o tarihten sonra bu tesisin ağır bakımları yapılmış. Zaten sorumluluğu ortadan kalkmış. Yüksek Seçim Kurulu’nun  istifa tarihini kabul etmeyen bir mahkeme var. Bugün belediye başkanı ise demek ki 1 Aralık’tan önce istifa etmiş. Böyle bir şey olabilir mi?” diyerek devam etti.

“İktidarın hazımsızlığı var”

Doğru tercih nasıl yapılmalı?.. Tercihte ebeveynler dayatma yapmamalı Doğru tercih nasıl yapılmalı?.. Tercihte ebeveynler dayatma yapmamalı

Başarır, iktidarın, 30 yıl sonra yüzde 50 ile kazanılan bir belediye başkanlığını hazmedemediğini söyleyerek  “Biz belediye başkanımızın arkasındayız. Halkın iradesine mahkeme kararlarının bir darbe gibi gölge düşürmesinden rahatsız oluyoruz. Seçilen belediye başkanlarımzı mahkemeler, birilerinin baskısı ile telefonu ile karar vermesin. Türkiye’nin hiçbir yerinde böylel bir suçlama, böyle bir delil durumu ile belediye başkanı tutuklanmamıştır. Buradan Adliye arkamızda, değerli yargıçlara sesleniyorum. Bu hukuksuzluğa son verin. Kepez halkının iradesine gölge düşürmeyin. Belediye başkanımız seçilmiştir, görevindedir. Onun yeri Kepez Belediyesi’dir cezaevi değildir.

“Adalet nöbeti tutacağız”

 Başarır, bu tür kararlarla kimsenin CHP’yi yıldıramayacağını vurgulayarak “Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak genel başkanımız, belediye başkanlarımız, örgütümüz, milletvekillerimiz, Antalya halkı gerekirse belediye, adliye önünde günlerce nöbet tutarız. Alnımızın akıyla kazanmış olduğumuz, halkın iradesi ile kazanmış olduğumuz belediyeyi, mazbatayı hukuksuz bir kararla kimseye teslim etmeyiz. Değerli yargıçlara son olarak şunu söylüyorum. Dosyayı okuyun, delilelere bakın. Eğer ki benim belediye başkanımın sorumluluğu varsa biz zaten burada olmayız ama benim belediye başkanım istifa ettikten sonra o tesiste 3 kez bakım yapılmış. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları olur vermiş, kendisinin hukuki sorumluluğu yoktur. Gelin vicdanınızın sesini dinleyin. Oylara saygı gösterin, derhal mesut Kocagöz’ün tahliyesine karar verin. Biz buradayız. Antalya’nın hakkını, Kepez halkının hakkını kimseye yedirmeyiz” dedi.

Editör: Ece Güneş