Antalya'nın Demre ilçesi Kekova bölgesinde Üçağız köyü iskelesi, yarın yapılacak ihaleyle 10 yıllığına kiralanacak. İhale öncesi iskelede toplanan Toros Dağları ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TORAÇDER) üyeleri, köylüler ve çevreciler, ihalenin iptal edilmesi çağrısıyla eylem yaptı. Eyleme, CHP Antalya Milletvekilleri  Cavit Arı, Aliye Coşar ve Aykut Kaya, CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı ve Demre Belediye Başkanı  Fahri Duran katıldı. Nail Kamacı, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Durdurmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz"

"Bu alanda yapılacak ihaleye karşı koymak için sizlerle beraberiz, Kekovalılarla beraberiz. AKP, son zamanlarda kıyılarla ilgili yeni düzenlemeler getirmek istiyor. Ekonomik olarak sıkışan AKP'nin kupon arazileri bulmaktır. Kekova da onlar için bir kupon arazi. Bu çalışmaları durdurmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Sadece Antalya'da değil,  Türkiye'nin bütün her yerinde bu şekilde yapılacak her türlü eylemde CHP ve CHP'li belediye başkanları ve milletvekilleri olacaktır."

Bölgenin özel nitelikli, tarihi dokusu ve sit alanı olmasının yanı sıra yerel turizmin yapıldığı bir yer olduğunu belirten Cavit Arı ise şöyle konuştu:

Meteoroloji'den 8 il için uyarı Meteoroloji'den 8 il için uyarı

"İskelede teknesi bulunan vatandaşlarımızın hemen hemen çoğunluğunun bu bölge insanı olması, yani yerelde bulunan vatandaşlarımızın burada bir hem turizm hem de bir ekmek mücadelesi verdiği bir alandayız. Ben buradan sizler adına çevre ve Şehircilik Bakanı'na seslenmek istiyorum. Sayın Bakan, bu bölgeyi sıradan bir yermiş gibi görerek, ihaleyle birilerini vererek burayı mahvetmenize müsaade etmeyeceğiz. Sayın Bakan'a ve ekibine tekrar seslenmek istiyorum. Tekneciler ekmek mücadelesi veriyor. Yarın siz onların ekmeğine el uzatılmasına, bu alanın mahvedilmesine yol açacaksınız.

Daha 2020 yılında aynı mücadeleyi Muçev adına yapılmaya çalışılan tahsise karşı yine aynı şekilde vermiştik. 25 haziran'daki ihalenin iptal edilmesini buradan yüksek bir sesle talep ediyoruz. Sayın Bakan, bu güzelliği görün, gelin buraya. Bu alanın özelliğini görün, sıradan bir yer olmadığını görün. ve burayı herhangi bir yermiş gibi birilerine vermeye kalkışmayın. Eğer yerinde görmüş olsaydınız, bölge halkının buradaki faaliyetine engel olacak, buraya zarar verecek bir ihalenin yapılmasına mutlaka engel olunacağını siz de görürdünüz."

Aliye Coşar da "Kıyılardaki yaşamak zordur. Her zaman iktidarın gözü iktidarda ve sahillerde olmuştur, buradaki örnekte olduğu gibi. Bölge halkının emeğiyle, belediyenin emeğiyle yapılan bir yere niçin ihaleye çıkıyor? Burada zaten sezon 2 ay. İnsanların bir şekilde geçimini sağlarken buraların ranta açılmasını kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Bölgenin doğal ve arkeolojik sit alanı olduğuna dikkati çeken CHP Antalya Milletvekili Aykut Kaya, "Yani burası bir çivi bile çakılmayacak bir yer. Yine Kaş-Kekova Özel Koruma sınırları içinde kalan bir yerden bahsediyoruz. Buraya bir tesis üzere ihale edemezsiniz. Biz CHP olarak Üçağızlı vatandaşlarımızın yanındayız. Buranın onlardan alınarak ısmarlama şekilde üçüncü şahıslara peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz. Burası yıllardır yaşayan vatandaşlarımızındır, geçim kaynağıdır" dedi.

Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, Simena antik kenti, batık şehir ve Üçağız köyünü içine alan Kekova bölgesinin Türkiye ve dünyaya açılan turizm cennetlerinden birisi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Üçağız’ın iki tane iskelesi var, karşıda ve burada. Yaklaşık yüzde 60’ının Üçağız halkının kullandığı yüzde 40’ının da Demre Belediyesi’nin kullandığı bir iskele bu. Ahşaptan yapılmış. Doğal sit alanı olduğu için bugüne kadar hiç beton dökülmemiş, taş üstüne taş konmamış. Her ne hikmetse her 5 yılda bir MUÇEV’dir ya da başka büyük şirketlerdir Üçağız iskelesine talip olmaktalar.

25 Haziran’da sanki adrese teslim bir ihale söz konusuymuş gibi açık artırma usulüyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından Ankara’da ihale yapılacak. Yani köyümüzün büyük değeri olan iskele, 12 bin 983 metrekare alanın içinde bin 200 metre iskelemiz ve etrafındaki deniz parçası ve köyümüzde insanların kendi ürettikleri ürünü sergiledikleri alanın pazarlaması yapılmaktadır.

Üçağız halkı, öyle duyarlıdır ki kendi içinde dışarıdan illegal insanları bünyesine almak istemeyen bir kitledir. İllegal derken bu limanı alarak illegal işler için dışarıya pazarlanmasına asla müsaade etmeyeceğim çünkü bu köyde, bu iskeleler daima doğru işletildi. Hiçbir zaman yanlışla karşı karşıya kalmadık. Her zaman Üçağız halkıyla birlikteyiz. Asla ve asla şayet 25’inde bu ihaleyi alamasak dahi bu iskeleye hiçbir zengin baronu ve hiç kimsenin al-satına müsaade etmeyeceğiz.”

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi