Konutta talep gerilemeye devam ederken fiyat artışları da frene bastı.

Geçtiğimiz dönemde hem genel konut satışlarında hem de ipotekli konut satışlarında ciddi düşüşler yaşandı. Kredi faizlerindeki artış, özellikle ipotekli satışları olumsuz etkileyerek konut talebinde gerilemeye yol açtı. Bu durum, konut fiyatlarının artış hızının yavaşlamasına neden oldu.

Merkez Bankası verilerine göre, konut fiyatlarındaki artış oranı önceki aylara göre düşüş gösterirken, büyük şehirlerdeki fiyat artışları da görece daha ılımlı seyretti. Kredi faizlerinin yüksekliği, alıcılar için ciddi bir mali yük oluştururken bu durum piyasada satışların azalmasına ve fiyat artışlarının sınırlı kalmasına neden oldu.

KONUT SATIŞLARINDA SERT FREN

Piyasadaki durgunluk TÜİK verilerine de yansıdı.

Dün açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Konut satışları 2023 yılında da bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azalarak 1,22 milyon olarak gerçekleşmişti.

Haftanın en çok kazandıran yatırım aracı ne oldu? Haftanın en çok kazandıran yatırım aracı ne oldu?

İpotekli konut satışları ise ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,5 geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 7,4 oldu. 2023 yılında gerçekleşen ipotekli konut satışları da bir önceki yıla göre yüzde 36,6 azalmıştı.

Editör: Cihan Oruçoğlu