İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenledi. 

Saldırıdan günler sonra beklenen İran’ın misillemesi dün akşam saatlerinde gerçekleşti. İran, İsrail'e 100'den fazla insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenledi. 

İsrail saldırıları Demir Kubbe adı verilen sistem sayesinde engelledi. 

"Füze saldırısı da gelebilir"

New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer, "İran, başlattığı kamikaze İHA saldırısını büyük ihtimal daha sonra başlatılacak füze saldırılarıyla senkronize etmeyi hedefliyor. Kamikaze İHA'lar, füzeler ateşlenmeden önce İsrail savunma sistemlerinin dikkatini dağıtmak için kullanılabilir" dedi.

"Düzinelerce İHA ve füzeyle hedef aldık"

İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Siyonist rejimin Şam'daki İran büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne saldırısına cevap olarak Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, Siyonist rejimin topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle hedef aldı" denildi.

İran medyası: İsrail'e balistik füze fırlatıldı

İran medyası İsrail'e yönelik insansız hava araçlarının yanı sıra balistik füzelerin de fırlatıldığını duyurdu.

Balistik füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarına göre çok daha hızlı ve etkili füzeler.

Devlete ait IRNA haber ajansı, ismini vermek istemeyen bir yetkiliye dayandırdığı haberinde balistik füzelerin saldırının bir parçası olduğunu belirtti.

Halihazırda İran semalarında yavaş hareket eden ve bomba taşıyan Shahed-136 insansız hava araçları görülüyor. Ancak bunlar daha kolay düşürülebiliyor.

Balistik bir füze, ses hızından birkaç kat daha hızlı bir şekilde uzaya doğru bir yay yörüngesinde hareket ediyor.

Fethiye-Göcek pilot bölge ilan edildi... Kıyılar şamandıra ile korunacak Fethiye-Göcek pilot bölge ilan edildi... Kıyılar şamandıra ile korunacak

İsrail balistik füzeleri hedef alabilen füze savunma sistemlerine sahip ancak İran'ın cumartesi günü geç saatlerde başlattığı saldırı gibi çok sayıda insansız hava aracı ve füzeyi içeren büyük bir saldırıda, saldırının başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek.

İsrail: Balistik füze fırlatıldığına ilişkin gösterge yok

İsrail ordu radyosuna konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli yetkililer, İran'ın ülkeye balistik füze fırlatmasına ilişkin herhangi bir emarenin bulunmadığını belirtti.

Editör: Cihan Oruçoğlu