Öğrencilerden kimi sinemaya veya tiyatroya hiç gitmediğini ifade ederken kimi en son izlediği filmin üzerinden aylar geçtiğinden bahsetti. Gençler arasında sayısı az da olsa aylık gelirinden kültür sanat için bütçe ayıranlar, ayda bir sinemaya veya konsere gitmeye çalışanlar da vardı. Büyük bir çoğunluk ise neredeyse tek bir film bileti ücretine dijital film aboneliklerine üye olup yüzlerce filme eriştiğini dile getirdi. 
Bir öğrencinin sinemaya gitmek için ödemesi gereken en düşük ücret 135 TL'ye yükseldi. Sinema keyfine mısır ve gazlı içecek eklemek isteyen bir gencin ise gözden çıkarması gereken ücret 200 lirayı geçti. Ulaşım masrafı de eklendiğinde öğrenci kültür sanat etkinliklerine hasret kaldı.
Sadece sinema fiyatları değil, tiyatro, konser ve opera fiyatları da neredeyse birbirleriyle yarışır halde olduğundan öğrenciler son seçenek olarak izlemek istediği filmler ve müzikaller için kaçak internet sitelerine yöneldi. Ücretsiz etkinlikler ise yeterince ulaşılabilir değil.
Gençlerin talebi, kültür sanat etkinlikleri için onlara devlet tarafından bir bütçe ayrılması ya da fiyatların ulaşılabilir bir seviyede tutulması oldu.

Haber: Elif Zehra Karabacak 
Görüntü:Erhan Kaya

Editör: Engin Soydan