Kumar bağımlılığında artış var

Yeşilay, madde ve alkol bağımlılığının yanında özellikle son yıllarda kumar bağımlılığına yönelik  danışma merkezlerine başvuru sayısında dikkate değer bir artış olduğunu açıkladı. Antalya’daki Danışma Merkezleri’nin en yoğun hizmet verdikleri nokta olduğu bilgisini verdi.

Sevgilisine tokat atan arkadaşını öldürdü, "Ona tokat atıp silahı doğrultunca dayanamadım" dedi Sevgilisine tokat atan arkadaşını öldürdü, "Ona tokat atıp silahı doğrultunca dayanamadım" dedi

En yoğun hizmeti Antalya’da veriyoruz

Antalya’nın kozmopolit yapısına, ülke içinden ve dışından aldığı göç ile nüfus yapısının etkilendiğine dikkat çeken Yeşilay, 2018 yılında Antalya’da hizmet vermeye başlayan YEDAM’a  (Yeşilay Danışmanlık Merkezleri) başvurularda her yıl belirgin bir artış olduğunu açıkladı. Yeşilay, Antalya YEDAM’ın Türkiye genelinde en yoğun hizmet veren merkezleri olduğu bilgisini verdi. Türkiye geneliyle orantılı olarak Antalya’da da en fazla başvurunun alkol ve madde bağımlılığında olduğunu belirten Yeşilay, 2020 yılından itibaren kumar bağımlılığına yönelik başvuru sayısında hızlı bir artış gözlediklerini kaydetti. Yeşilay, bireysel başvurularla kıyaslandığında aile başvurularında artış olduğuna da işaret etti.

Bağımlılık merkezlerinin ulaşılabilirliği arttırılmalı

2013 yılında tüzüğünde yaptığı değişiklikle rehabilitasyon hizmetlerini de faaliyetleri arasına alan Yeşilay, bu kapsamda kurduğu  YEDAM Türkiye’nin 81 ilinde ve KKTC’de alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığına yönelik psikolojik ve sosyal destek sağlıyor.  Her biri 40’ar yatak kapasiteli merkezlerde multidisipliner tedavi modelini çerçevesinde çalışan 250 civarı klinik psikolog, 130 sosyal hizmet uzmanı, 107 halkla ilişkiler uzmanı bulunuyor. Yeşilay yetkilileri, Türkiye genelinde bağımlılık merkezlerinin bilinirliğinin ve ulaşılabilirliğinin arttırılmasına yönelik ihtiyacın devam ettiğine dikkat çekiyor.

 12 yaş ve üstü kişilere ve ailelerine ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayan YEDAM’a 115 numaralı danışma hattı aracılığı ile ulaşılıyor. Yeşilay yetkilileri, bağımlılık tedavisinin uzun bir süreç olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi