Antalya Kent Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

“Sürecin ilk anından itibaren, bileşenlerimizle birlikte projeye karşı sürekli bir mücadele verdik. Eylemler, farkındalık çalışmaları ve bileşenlerimizin hukuki süreçleri ile bu talana karşı durduk. Sonunda mahkeme kararıyla doğa ve tarih kazandı!

Phaselis projesinin iptali sadece bir zafer değil, doğa ve tarih sevdalılarının birlik ve beraberlik örneğidir. Bu karar, Antalya'nın ve ülkemizin doğal ve kültürel mirasına sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Ancak mücadelemiz bitmedi. Mahkeme sürecinde zarar gören Alacasu ve Bostanlık koylarının eski haline geri getirilerek doğa ve tarih buluşmasının yeniden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu cennet köşelerinin tahrip edilen doğal güzelliği ve tarihi dokusu onarılmalı, gelecek nesillere miras bırakılmalıdır.

Doğal ve kültürel mirasımıza sahip çıkma mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Kamu yararı ve hukukun üstünlüğü doğrultusunda, benzer projelere karşı da mücadeleyi sürdüreceğiz. Antalya'nın turizm potansiyelini artırırken doğal ve kültürel mirasını koruma bilinciyle hareket etmek, şehrimizin geleceği için hayati önem taşımaktadır.

Bu vesileyle, herkesi bu tür projelere karşı duyarlı olmaya ve doğal ve tarihi mirasımızı korumak için birlikte, ortak akılla, hareket etmeye davet ediyoruz.

ÇGD Gazeteci Evi açıldı ÇGD Gazeteci Evi açıldı

Doğal ve kültürel mirasımızı korumak, Antalya ve halkımız için bir kazanımdır. Bu hassasiyetle, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Antalya bırakma kararlılığımızı sürdüreceğiz.”

Editör: Cihan Oruçoğlu