Yusuf YAVUZ

Whatsapp Image 2024 01 09 At 20.03.28Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısında yaptığı açıklamada, Antalya’daki Olimpos, Phaselis, Perge, Aspendos ve Syedra gibi ören yerlerinin aydınlatılarak gece müzeciliği kapsamında ziyarete açılacağını kaydetti. Efes’te başlatılan uygulamanın sürdürüleceğini dile getiren Bakan Ersoy, “Özellikle yaz döneminde kıyı kentlerinde hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için turistler otelden çıkamıyor. Gün batımından sonra mümkünse gece gezmek istiyorlar ama hava karardığı için gezdiremiyorduk. Şimdi bu aydınlatma projesi ile hem gün batımında hem de gece 12'ye kadar şehir merkezlerine, turizm merkezlerine yakın olan yerlerde müzelerimizi açık tutacağız” diye konuştu.

Antalya’nın öne çıkan ören yerleri aydınlatılarak gece saatlerinde de ziyarete açılması amaçlanıyor. Açıklama, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan geldi. Bakan Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, geçen yılın rakamlarını ve gelecek yılın turizm hedeflerini anlattı.

OlimposBAKAN ERSOY’UN 2024 HEDEFİ 6O MİLYON TURİST, 60 MİLYAR DOLAR GELİR

Türkiye’nin 2023'te 56,7 Milyon ziyaretçi sayısına ulaştığını kaydeden Bakan Ersoy, turizm gelirinin ise 54,3 milyar dolara yükseldiğini belirterek bu rakamların rekor olduğunu dile getirdi. Bakan Ersoy, 2024 hedefinin ise 60 milyon turist, 60 milyar dolar turizm geliri olduğunu vurguladı.

2026’DA ARKEOLOJİK ÇALIŞMALARIN SAYISI 800’E ÇIKARILACAK

Değerlendirmesinde, Türk arkeolojisinin altın çağı vurgusu yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘Geleceğe Miras Projesi’ kapsamında 2021'de 670 olan çalışma sayısının 2023'te 720'ye yükseldiğini, 2024'te 750, 2026'ya kadar da 800'e çıkarılmasının planlandığını belirterek, “Arkeoloji tarihinizi korumak, keşfetmek ve onları tüm dünyanın ziyaret edebileceği bir şekilde müze haline getirebilmek, sürdürülebilirlik projesinin önemli bir parçası. Türkiye geçtiğimiz dönemde çok ciddi çalışmalar yaptı bu konuda” dedi.

Olimpos7 (1)BAZI ÖREN YERLERİ GECELERİ DE ZİYARETE AÇILACAK

Bu konuda yaptıkları çalışmaların son aşamasının da gece müzeciliği olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, Efes, Hierapolis, Patara ve Side antik kentlerini ‘Gece Müzeciliği’ kapsamında aydınlattıklarını belirterek, “Özellikle yaz döneminde kıyı kentlerinde hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için turistler otelden çıkamıyor. Gün batımından sonra mümkünse gece gezmek istiyorlar ama hava karardığı için gezdiremiyorduk. Şimdi bu aydınlatma projesi ile hem gün batımında hem de gece 12'ye kadar şehir merkezlerine, turizm merkezlerine yakın olan yerlerde müzelerimizi açık tutacağız. Böylelikle hem turistin otel dışına çıkmasını sağlayacağız, hem de şehrin diğer paydaşlarının turizm gelirlerinden pay almasını sağlayacağız” diye konuştu.

Olimpos'ta Aydınlatma Projesi Uygulanarak Gece Saatlerinden De Ziyarete Açılması PlanlanıyorPHASELİS VE OLİMPOS IŞIKLANDIRILARAK GECE ZİYARETE AÇILACAK

Olimpos, Phaselis, Syedra, Perge ve Aspendos gibi antik kentlerde de gece müzeciliği başlatacaklarını dile getiren Bakan Ersoy, bu uygulamanın sürdürülebilir turizm açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Bakan Ersoy’un gece ziyaretlerine açılacağını belirttiği ören yerleri arasında bulunan Olimpos’ta ziyaretçi karşılama merkezi, yürüyüş parkurları ve restorasyon çalışmalarının yanı sıra aydınlatma amaçlı elektrik altyapısı uygulaması sürüyor.

Editör: Cihan Oruçoğlu