Antalya'da liseli gençten haber alınamıyor Antalya'da liseli gençten haber alınamıyor

Antalya’da 1 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan teleferik kazası ile ilgili  dönemin ANET Genel Müdürü olan CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün ifadesi alındı. Tutuklanması talebiyle mahkemeye sevkedilmesinin ardından  Kocagöz taksirle adam öldürmek ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak suçlamasıyla tutuklandı. Kocagöz Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi'ne gönderildi.  CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Aliye Coşar, Mustafa Erdem ve Sururi Çorabatur adliyede başlayan süreci cezaevine kadar takip ederek Kocagöz'ü yalnız bırakmadılar. 

Kararla ilgili Adliye önünde bir açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, “Elim kazada 1 vatandaşımız hayatını kaybetti, 6 vatandaşımız yaralandı. 23 saat içerisinde kurtarma çalışmaları tamamlandı. Daha sonra kimsenin burnu kanamadı. Bugün arkadaşlarımız ifade vermek için adliyeye çağrıldı. Aralarında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz de dahil olmak üzere 6 kişi tutuklanma talebi ile hakimliğe gönderildi. Başkanımız dahil 5 kişi tutuklandı. Tutuklama için tek bir neden var; neden ağır bakım hizmetleri 2 ayda değil de 20 günde tamamlandı. Başka bir nedeni yok”  dedi. 

Kocagöz'ün tutuklandığının öğrenildiği dakikalarda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı.

"Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 17 vatandaşımızın yaralandığı ve kabinlerde mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarıldığı olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma kapsamında; 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanından oluşan bilirkişi heyeti tarafından detaylı olay yeri inceleme ve keşif çalışması yapılmış ve ön rapor hazırlanmıştır. Soruşturma kapsamında uzman bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ön rapor, müşteki ifadeleri ve beyanları ile şüpheli savunmaları birlikte değerlendirilmiş olup, gözaltına alınan teleferik hattını işleten firma ile teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın yetkilileri ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 14 şüpheliden 5’i tutuklanmış, 8 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 1 kişi de serbest bırakılmıştır. Hepimizi üzen olayla ilgili adli soruşturma tüm yönleriyle titizlikle sürdürülmektedir."

ÖZEL: BU KARAR HUKUKİ DEĞİL, SİYASİDİR

CHP Genel Özgür Özel ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Antalya'daki teleferik kazası soruşturmasında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında verilen tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Ancak Soma'dan İliç'e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil, siyasidir. Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir. Bu hassasiyetle teleferik kazasındaki adli soruşturmayı yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz" dedi.

Editör: Ece Güneş