Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, Bambus Plajı'nın ihalesinin iptalini hesabından şöyle duyurdu:

"Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde halktan koparılmaya çalışılan Bambus Koyu için verdiğimiz mücadele ilk sonucunu verdi. Ankara 6. İdare Mahkemesi Bambus ihalesini iptal etti.

'Nitelikli Doğal Koruma Alanı' statüsünde olan Bambus Koyu’ndaki kaçak yapıları ve aykırı düzenlemeleri 2016 yılında yaptığımız yıkım ile ortadan kaldırmıştık. Bunun ardından Muratpaşa Belediyesi olarak koyu halka açmak için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na 6 kez başvurduk fakat sonuç alamadık. 2022 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koyu tekrar ihaleye çıkardı, bu ihaleye de belediye iştirakimiz Falez A.Ş. ile katıldık. Fakat ortaya çıkan yüksek bedellerle ihale başka bir firmada kaldı. Bunun üzerine Bambus Koyu’nun devletin hüküm ve tasarrufu altındaki koruma statüsüne sahip bir alan olduğu ve ihalenin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesi ile hukuki yollara başvurduk ve nihayetinde yapılan özelleştirme ihalesi bugün mahkeme tarafından ihale usulüne aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edildi.

Bambus’ta daha önce yer alan özel işletmenin denizden iş ve beton makineleri getirerek yarattığı tahribat hala hafızalarımızda. Bu doğa harikası koyda tekrar bunların yaşanmasını istemiyoruz. Zaten halka ücretsiz açılması gereken halka ait bir yer. Her ne kadar mahkeme kararı ihalenin usulüne ilişkin olsa da kamunun, yani sizlerin, bizim yararlanmamız gereken bütün alanları ihale etme hastalığından ülkemiz bir an evvel kurtulmalıdır. Bakanlığımızı, Muratpaşa’daki tüm plajları halka açık tutmak için kamu yararı adına tekrar iş birliğine davet ediyorum. Tekrar tekrar ifade ediyorum, kıyılar halkındır!"

"Mini club olmasa oteller boşalır" "Mini club olmasa oteller boşalır"

Editör: Ece Güneş