Aspendos Geleceğe Miras Projesi Basın Lansmanı, Serik ilçesi Aspendos Antik Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi. Lansmana Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Hulusi Şahin, Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Mustafa Köse, Serik Kaymakamı Cemal Şahin ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Türkiye'deki ören yerlerinin önemli bir çekim noktası olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aspendos'ta 2013'te başlayan kazı çalışmalarının sadece yüzde 2'sinin kazılmış durumda olduğunu kaydetti. Su kemerleri ve antik tiyatronun 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildiğini belirtti. Bakan Ersoy, “Bu yapılar Roma İmparatorluğu çatısı altında mimarlık ve mühendislik pratiğini somutlaştıran, günümüz insanını bile hayrete düşüren özellikleriyle öne çıkan yapıtlardır" dedi.

"2023 yılında 270 bin ziyaretçi ağırladı"

Antik kentteki çalışmaların devam edeceğini belirten Bakan Mehmet Nuri Ersoy, "Antik kent 2023 yılında 270 bin ziyaretçi ağırladı ve en çok ilgi gören ören yerleri arasında yer aldı. Aspendos'ta Geleceğe Miras Projesi kapsamında kazı ve restorasyon çalışmalarını yoğunlaştıracağız. İlk etapta batı kısmındaki iki katlı dükkânlar ve stoa kompleksinde çalışma yürütülecek. Günümüzde neredeyse tamamı ayakta olan anıtsal çeşme binasında kazı çalışmaları yapılacak. Burası antik kentin başyapıtlarından biri olarak karşımıza çıkacak" dedi.
Aspendos'ta 4 yıl sonra antik kentin yüzde 30'unda kazı, restorasyon ve onarım çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Ersoy, "Hedefimize ulaşmak için 1 milyar lira başlangıç ödeneği ayırıyoruz. Ulaşacağımız sonuçların, ayağa kaldıracağımız eserlerin, ülkemiz kültür ve turizm hayatına hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Vali Hulusi Şahin, beraberindeki heyet ile kazı alanını gezerek yetkililerden devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Editör: Cihan Oruçoğlu