TKP Antalya İl Örgütü, Antalya'nın Kepez İlçesi'ne bağlı Ulus Mahallesi'ndeki TKP Ulus Semt Evi'nde düzenlediği aday tanıtım etkinliği ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayını ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. Buna göre TKP, Antalya'nın Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Manavgat ve Alanya ilçelerinde de belediye başkanlıklarına aday göstererek 'komünist belediyecilik' örneklerini arttırmak için yola çıkıyor.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan TKP Antalya İl Başkanı Erhan Altınkaynak, Antalya'nın her noktasında belediye meclislerinde aday göstereceklerini ve Antalya'da da Büyükşehir ve bazı ilçe belediyelerinde aday çıkaraklarını ifade etti. Altınkaynak, komünist belediyecilik örneklerini arttıracaklarını ifade ederek, "Düzen partilerinin hiç birine oy vermeyeceğiz!" dedi. Diğer tüm partilerde aday belirleme süreçlerinde paranın öne çıktığını, parası olmayanın aday dahi olamadığını aktaran Altınkaynak, "bir partiden aday olamayan adayların diğer tüm partileri dolaştığını görüyoruz. Ortada bir siyasi ilke, ahlak yok. Yine ilkesiz bir seçim atmosferi yaşıyoruz" diyerek TKP'nin belediyecilik anlayışını aktardı. Belediyelerin birer halka hizmet kurumu olmaktan çıktığını, belediyelerin şirket gibi yönetilerek halka ait kaynakların sermayeye aktarıldığını savunan Altınkaynak şöyle konuştu: "Bizim her seçim döneminde karşılaştığımız bir soru var, oyları neden bölüyorsunuz? En son seçime bakalım, bu seçim sonrasında tarihin en gerici, NATO'cu, piyasacı meclis tablosu ortaya çıktı. Peki bu tablo nasıl ortaya çıktı? AKP'yi biliyoruz, AKP ilerici, yurtsever, aydınlanmacı olan herşeye saldıran bir parti. Diğer taraftaysa ana muhalefet var. Bu muhalefet AKP'lileşerek AKP'yi yenmek stratejisi izledi. Böyle bir siyasetle AKP'yi bırakın yenmeyi, geriletmek dahi mümkün değil. Şu anda meclis hiçbir şekilde emekçi halkı temsil etmiyor. Sosyalistlerin düzen solundan koparak bağımsız bir çizgiyi güçlendirmesi gerekiyor. Devletçi bir ekonomiyi, laikliği, emperyalizme karşı tam bağımsızlığı, eşitliği hedefleyen bir siyaseti güçlendirmemiz gerekiyor."

Antalyalı, 34 yaşındaki turizm emekçisi TKP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nazlı Ece Mutlu: "Antalya rantçı belediyeciliğe teslim oldu. Ormanlarımız, kaynaklarımız, sahillerimizin bir kısım patronu daha zengin etmek için kullanan bir belediyecilik anlayışı Antalya'da egemen oldu. Biz TKP olarak bu anlayışın karşısına dikiliyoruz. Bu seçimlerde Antalya'ya komünist belediyeciliği getirmek için geliyoruz. Halkın kaynaklarının halk için kullanıldığı bir belediyecilik için geliyoruz." dedi.

TKP Kepez Belediye Başkan Adayı, öğretmen Ozan Kapar, ilçede TKP'nin komünist belediyeciliğin hayal değil gerçek olduğunu göstereceğini ifade ederek Kepez'in tüm mahallelerinde mahalle temsilcilerini, çalışma ekiplerini oluşturduklarını ve çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Kepez'in Antalya'nın gerçeği olduğunu ve Antalya için emekçilerin en yoğun yaşadığı ilçe anlamına geldiğini ifade eden Kapar, ulaşımdan sağlığa, barınmadan eğitime kadar Kepez'in bütün sorunlarını çözecek kaynakların olduğunu ve bu kaynakların komünist belediyecilik ile halkın ihtiyaçları için kullanılacağını açıkladı.

TKP Muratpaşa Belediye Başkanı Hatice Kıral Gürkan ve TKP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Doktor Mümtaz Aktaş da kendilerini tanıttılar. TKP Antalya aday tanıtım buluşması Grup Memleket'in seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

TKP'nin Antalya Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları:

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı - Nazlı Ece Mutlu (Turizm işçisi)

Kepez Belediye Başkan adayı - Osman Ozan Kapar (Öğretmen)

Muratpaşa Belediye Başkan Adayı - Hatice Kıral Gürkan (Mali müşavir)

Konyaaltı Belediye Başkan adayı - Mümtaz Aktaş (Doktor)

Manavgat Belediye Başkan adayı - Elfiye Narin (Terzi)

Alanya Belediye Başkan adayı - Canel Durak (Avukat)

Editör: Cihan Oruçoğlu