Enuygun’un verilerine göre, Kur­ban Bayramı için uçak bileti satışları yüzde 40 arttı. Uçak bileti satışlarında ilk sırada yer alan Antalya’yı sırasıy­la Trabzon, Diyarbakır, Van ve Bodrum izledi. Yurt dışı uçak bileti satışlarında zir­vede yer alan Arnavutluk’un başkenti Tiran’ı, Podgorit­sa ve Priştine takip etti. Vi­zesiz gidilebilen yerlere se­yahat planlamanın daha ko­lay olması dolayısıyla, ilk üç sırada bu destinasyonlar yer aldı.

37 dereceye yüzde 70 üstü nem eşlik etti, tatilciler soluğu sahilde aldı 37 dereceye yüzde 70 üstü nem eşlik etti, tatilciler soluğu sahilde aldı

Konaklama süresinde artış

Otel rezervasyonlarında yüzde 82 artış yaşanırken, konaklama süresindeki ar­tış da dikkati çekti. 9 günlük tatil kararının etkisiyle şeh­re yakın destinasyonlarda tatil yapmayı planlayanların rotası sahil şeridine yönel­di ve ortalama konaklama süresi 3,8’den 4,7 güne çık­tı. En çok rezervasyon An­talya, Bodrum ve İzmir otel­lerinde yapıldı. Yurt dışın­da ise Tiran, Podgoritsa ve Priştine şehirleri öne çıktı. Yurt içinde en çok bilet alı­nan ve en çok otel rezervas­yonu yapılan şehir, Antalya oldu.

Yurt dışında ise seya­hat planlamanın daha kolay olduğu vizesiz ülkeler tercih edilirken, ilk sırada Tiran yer aldı. Bu yıl sıcaklıkla­rın ani yükselişiyle özellik­le kıyı şehirlere yüksek bir talep olduğunu vurgulayan Enuygun Ticaret Direktö­rü Orkun Özkan, tatilin baş­lamasına çok az süre kaldı­ğı için biletlerin tükenmek üzere olduğunu dile getirdi. Bayram kampanyaları hak­kında da bilgi veren Özkan, “ENUYGUN24” koduyla araç kiralamada 3 bin TL’ye, bayram için yapılacak otel rezervasyonlarında ise 4 bin TL’ye varan indirim olduğu­nu belirtti. Özkan, “TRANS­FER15” koduyla ENUY­GUN üzerinden yapılacak transfer rezervasyonların­da ise yüzde 15 indirim oldu­ğunu kaydetti.

Editör: Cihan Oruçoğlu