Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Başkan Adayı Muhittin Böcek, Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutladı.

Sanatın özgürlük olduğunu, birleştirici ve iyileştirici gücü bulunduğunu dile getiren Başkan Böcek, “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Bu bilinçle kentimize Yıldız Kenter Sahnesi, Doğu Garajı Kültür Merkezi, Gazipaşa Kültür Merkezi’ni kazandırdık. Öğrencilerimiz için tiyatro festivali düzenledik. Türkiye’de konserler yasaklanırken, kentimizde özgürce konserler, festivaller düzenledik. İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarımızı modern binasına taşıdık. Şehir Tiyatrolarımızı imkan ve imkanlarını geliştirdik. Teknolojik alt yapısı ile Türkiye’nin en modern tiyatro sahnesine kavuşturduk. Yeni dönemimizde kültür ve sanatta ilgili ilk sırada olmak istiyoruz” diye konuştu.

Performans sanatları merkezi

Antalya’yı Kültür Sanat etkinliklerinin merkezi yapmak konusunda da kararlı olduklarını belirten Başkan Böcek, “Gelecek dönem projelerimiz içinde yer alan Performans Sanatları Merkezimiz ile Antalya’yı ilk büyük opera binasına kavuşturacağız. Dünya standartlarında gösterilere ev sahipliği yapabilecek bir sanat merkezi inşa edeceğiz. Antalya’mızı ihtiyaç duyduğu modern bir simge ile buluşturacağız” diye konuştu.

Çok amaçlı müzeler kompleksi

Müze Kenti Antalya sloganıyla Antalya’ya çok amaçlı müzeler kompleksi kazandıracaklarını belirten Başkan Böcek, “Halkın, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin hizmetine açılacak olan bu binamızda Antalyalı sanatçılar için geçici ve kalıcı sergi alanları, ayrıca kültür sanat derneklerine çalışma alanları, müzeler, konferans salonları ve kütüphaneler oluşturacağız. Zanaatkarlar ve sanatçılar ürünlerini ziyaretçilere sunarken, sanatseverlerin de değerli eserlerle buluşmasına imkan sağlayacağız” dedi.

100. Yıl Yaşam Alanı projesi

100. Yıl Yaşam Alanı Projesi hakkında bilgi veren Başkan Böcek, “Antalyaspor ile Falez Kavşağı arasındaki taşıt yolunu yerin altına alarak kültür, sanat ve sporla bütünleşen yeni bir yaşam alanı inşa edeceğiz. Şehir merkezi ile kıyı şeridini birleştiren yol aksı projemizin kültür sanat etkinliklerinin merkezi olacağına inanıyoruz. Antalya halkına trafikten arınmış bir yaşam alanı kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Kemer kültür ve sanat merkezi

Antalya Hali'nin halleri 2 : Sebze meyve piyasasını marketler ele geçirdi Antalya Hali'nin halleri 2 : Sebze meyve piyasasını marketler ele geçirdi

Kemer’de Bölge halkının sosyal ihtiyaçlarını giderecek Kültür ve Sanat Merkezi açacaklarını anlatan Başkan Muhittin Böcek, şunları aktardı:
“28 bin 998 metrekarelik alanda planlanan proje içerisinde çok amaçlı salonlar, sergi alanları, kütüphaneler, kurs merkezleri, kreşler, alışveriş alanları, restoranlar, sinema ve açık sosyal donatılar gibi birimler yer alacak. Bölge halkına ve turistlere sunacağımız donatı alanları ile herkesin sosyal, kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarını karşılayacağız.”

Editör: Cihan Oruçoğlu