Yusuf YAVUZ

Yusuf YavuzAntalya’da 12-13 Şubat tarihlerinde yaşanan aşırı yağış ve fırtınanın ardından meydana gelen sel ve su baskınları bir vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Bazı konutların hasar gördüğü toplam 1200 dekarlık tarım arazisinin ise sarar gördüğü selde 14 küçükbaş hayvan da telef oldu. 2021 yılında hazırlanan Antalya İRAP raporunda yer alan uyarılara rağmen önlem alınmadığı için göz göre göre gelen yıkımın ardından İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) dört ilçeyi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etti. Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerini kapsayan Afet Bölgesi ilanıyla ilgili karar 16 Şubat’ta onaylanarak ilgili birimlere gönderildi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Antalya’da sel ve su baskınlarının yaşandığı dört ilçeyi Afet Bölgesi ilan etti.

AFETİN BİLANÇOSU KARARDA YER ALDI

Çevre,  Şehircilik  ve  İklim  Değişikliği  İl  Müdürlüğünce  yapılan  hasar  tespit  çalışmaları sonucu Kepez ilçesinde 1 konutun ağır hasar gördüğü, 64 birimden oluşan 6 yapının ise orta hasarlı olduğu bilgisine yer verilen kararda, 66 konutun da tedbir amaçlı tahliye edildiği kaydedildi. Muratpaşa ilçesinde 1 konutun ağır hasarlı olduğu bildirilen kararda, Kepez, Muratpaşa ve Aksu ilçelerinde toplam 1200 dekarlık örtü altı tarım alanının zarar gördüğü, 14 küçükbaş hayvanın ise telef olduğu belirtildi.

Antalya'da 12 13 Şubat'ta Etkili Olan Yağışın Ardından Kentin Birçok Bölgesinde Sel Ve Su Baskınları YaşanmıştıAFETTEN ETKİLENEN MÜLK SAHİPLERİ ‘AFETZEDE’ SAYILACAK

İlgili Yönetmelik gereği Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerinin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilirken, genelge çerçevesinde yapılacak çalışmanın ardından aynı afetten etkilendiği tespit edilen konut ve işyeri sahiplerinin “afetzede” sayılmasına karar verildi.

Valilik Üst Yazısı

KARAR, İLGİLİ KURUMLAR İLE SİGORTALAR BİRLİĞİNE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanlığı’nın afet bölgesi ilan edilmesine ilişkin kararı, Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin imzasıyla ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra Türkiye Sigortalar Birliği’ne gönderilerek gerekli iş ve işlemlerin söz konusu karar doğrultusunda yapılması istendi.

Editör: Cihan Oruçoğlu