'Türkiye'ye uçuşlara devam'

Rusya'da hükümet, Türkiye'deki rekor koronavirüs vakaları karşısında turizm açısından alınabilecek önlemleri tartışırken, "içeriden" ilk haber medyaya yansıdı. Dojd TV bir resmi kaynağa dayanarak, Türkiye uçuşları için şu aşamada bir sınırlama düşünülmediğini söyledi. Yetkili, "Şimdilik olduğu gibi bırakılacak" dedi.

'Türkiye'ye uçuşlara devam'

Turkrus.com haber sitesinin haberine göre Forbes dergisi kendi kaynağına dayanarak, "Şimdilik Türkiye uçuşlarını durdurmama kararı alındığını" söyledi.

Öte yandan RIA Novosti, Koronavirüs kurulunun üyeleri Ulaştırma Bakanlığı, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ve Rospotrebnadzor temsilcilerinin bugünkü toplantısında bir sonuca varılmadığını, kararın pazartesi gününe bırakıldığını duyurdu. 

Ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çoğunluğu "olumlu", bazıları "olumsuz" haberler gelse de, hükümetten resmi açıklama gelmeden kesin bir tablo ortaya çıkmayacak.

Turizm sektöründen bazı kaynaklar hala, 12 Nisan'dan başlayarak 1 ay süreyle durdurulmasının masada olduğunu iddia ediyorlar.

Bir başka kaynak ise bakanlar kurulunun bugünkü toplantısında bu konuda bir karar alınmasının beklenmediğini belirtti.

Öte yandan Kommersant gazetesi tam tersine, "Görüştüğümüz üç farklı kaynak bu konuda bugün bir resmi açıklanmasını bekliyor" haberini verdi. 

Yine Kommersant bir kaynağına dayanarak, "kararın Başkan Putin'in katılımıyla alınabileceğini, çünkü yüksek ekonomik ve politik riskler taşıdığını" söyledi. 

İnterfax'a konuşan bir kaynak, "Koronavirüs kurulunun üyeleri Ulaştırma Bakanlığı, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ve Rospotrebnadzor temsilcileriyle bir toplantı yapılıyor. Gündemde tek bir konu var: Türkiye'den koronavirüs varyantlarının girişini önlemeye yönelik adımlar. Öneriler arasında bir ay süreyle charter ve düzenli seferlerin durdurulması da var. Ama İstanbul'a seferler devam edebilir" demişti. 

Bugün Putin ve Erdoğan yaptıkları telefon görüşmesinde konuyu ele aldılar. Türk hükümetinin koronavirüsle mücadele amacıyla aldığı önlemleri anlatan Erdoğan, önceliklerden birinin yabancı turistlerin sağlığının korunması olduğunu kaydetti. Taraflar, Türkiye'yi ziyaret eden Rusya vatandaşlarının sağlığının korunması için ilgili kurumlar arasında yoğun temaslar kurulmasını kararlaştırdı.
 
Öte yandan aşırı milliyetçi Rus politikacı Jirinovski ise Türkiye ile hava taşımacılığının tamamen durdurulmasını önermişti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20