Turizmci yine 'uzun bayram' dedi!

Bu yıl 4-6 Haziran tarihleri arasındaki 3 günlük Ramazan Bayramı tatilinin uzatılması yönünde devam eden belirsizlikle ilgili olarak turizmcilerden öneri geldi. TUROFED Başkanı Osman Ayık, "Tatilinin uzamasında fayda var. Uzatılacaksa da bir an önce açıklanmalı" dedi. 

Turizmci yine 'uzun bayram' dedi!

ANTALYA (İHA) - Son yıllarda hemen her resmi tatil öncesinde turizm sektörünün klasik nidası haline gelen ''tatil uzatılsın'' isteği, 4-6 Haziran tarihleri arasındaki üç günlük Ramazan Bayramı için de yinelendi. Ancak bu kez uzun tatil isteği ''yapılacaksa bir an önce yapılsın'' şeklinde dile getirildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, bayram tatilinin uzatılmasıyla ilgili olarak yıllardır açıklamalarda bulunduklarını anımsattı ve şunları söyledi:

"Biz, ‘böyle bir blok tatil yapılacaksa yılbaşında açıklamak lazım. İnsanlar da planlarını ona göre yapsınlar’ diyoruz. Tatilinin uzamasında fayda var. Blok tatillere ihtiyaç vardır. Eğer uzatılacaksa da bir an önce açıklanması lazım. Bunun en doğrusu yılın başında, bütün yıl boyunca yapılacak blok tatilleri açıklayıp, insanların plan yapmasını kolaylaştırmak lazım. 
Sürekli tatil verilmesine gerek olmadığı görüşündeyim. Özellikle dini bayramların olduğu dönemler uzun tatillere denk geliyor ve yılda iki defa oluyor. İyi bir planlamayla yapılabilir. Bunu bölge bölge de yapabilirsiniz, her bölgede yapmanıza da gerek yok. Dolayısıyla bu iç turizme fayda var. Erkenden açıklamaları lazım. Erken açıklanmazsa bir faydası yok."

"9 günlük tatil iç pazar için fırsat olacaktır" 
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, turizmcilerin bayram tatilinin uzatılması konusunda istekleri olduğunu söyledi. Tatil süresinin erken açıklanmasının, erken rezervasyonlar için önemli olduğuna dikkat çeken Yağcı, "9 günlük tatil iç pazardaki vatandaşlarımız için fırsat olacaktır. Eğer erken açıklanırsa, vatandaşlar da planlarını ona göre yapar. Bayramda zaten bizim sezonumuz başlamış oluyor. İç pazarda da bundan dolayı hareketlilik yaşanabilir" dedi. 
  
"Tatilin uzaması ekonomiye can verir" 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da tatil süresinin uzatılmasının turizmcileri olumlu yönde etkileyeceğini kaydetti ve şunları söyledi: ''Ramazan Bayramı tatil için önemli bir dönem. Yazın da başladığı ve en güzel olduğu günler. Tatilin uzatılması konaklama sektörüne faydalı olur, ekonomiye can verir. İç pazarda şu an küçük bir daralma var. Döviz endeksli çok küçük bir daralma var. Ramazanda biraz daha çoğalır. Tatilin uzatılması bizim için de iyi olur, fayda sağlar.

İç pazardaki vatandaşlar erken rezervasyonu çok iyi idrak etmeye başladı. Son 4-5 yıldır erken rezervasyonda iyiyiz. Ramazandan sonra erken rezervasyon da hak ettiği yere gelecek. Bayram tatilinde hareketlilik bekliyoruz. Birkaç günlük resmi tatillerde bile iyi oluyor. Türkler de Ramazan ve Kurban Bayramı’nda tatile sık çıkıyorlar. Bunun da etkisi olacaktır."             

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20