Turizm İşçileri Dayanışması ‘Ses Çıkarıyor’

Turizm İşçileri Dayanışması, başta askı denilen mevsimlik işçi dayatması ve işletmelerin kapalı olması sebebiyle ödeneksiz ve güvencesiz kalan tüm işçilerin sorunları ortadan kalkana kadar mücadele edeceklerini duyurdu.

Turizm İşçileri Dayanışması ‘Ses Çıkarıyor’

Turizm İşçileri Dayanışması Sözcüsü Cafer Yelsali, turizm ve bağlı iş kollarında çalışan tüm emekçileri dayanışmaya güç katmaya ve birlikte mücadeleye etmeye çağırdı.

Cafer Yelsali tarafından okunan basın metninde özetle şöyle dendi:

‘‘Bu sistem pandemi döneminde turizm ve bağlı iş kollarında çalışan emekçi ne kısa dönem ödeneğinden faydalanmasını engellemiştir. Askı sistemi yüzünden eksik yatırılan primler işsizlik ödeneği ve kıdem tazminatı almak için gerekli koşulları sağlamamızın önünde engeldir.

Bizler bu uygulamanın tamamen değiştirilerek haklarımızın güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Çalışırken ücretlerimizden peşinen kesilen sayısız vergi ve primlerden faydalanmak istiyoruz.

Buradan Meclise sesleniyoruz;

  1. İş akdinin askıya alınması, turizm sektöründe uygulanmak üzere iş kanununda özel maddelerle lehimize göre düzenlenmelidir.
  1. Askıya çıkarılan işçi, işveren tarafından gerekli kurumlara işçinin de takip ve kontrol edebileceği bir yolla bildirilmelidir.
  1. Askıya çıkarılan işçinin hak kaybını engellemek için sigortasının 2/3’ü devlet, 1/3’ü işveren tarafından eksiksiz bir şekilde karşılanmalıdır.
  1. Kısa çalışma ödeneğinde olduğu gibi, işçi askıda olduğu süre içerisinde ücretinin brüt tutarının %60’ı, asgari ücretin %150’sini geçmeyecek şekilde, İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanmalıdır.
  1. Turizm sektörü ve bağlı işkolları işçilerinin, iş akdi askıya alınması, mevsimlik sezon işçiliği gibi sebeplerle ödeneklerden faydalanamadığından “18 numaralı iş kolu” bünyesinde olan işçiler için bu koşullar esnetilmelidir.
  1. Koşullar sağlanamadığı için, askıya alındığı süre zarfında yeni bir iş bulmak zorunda olan, mevsimlik çalışma sebebiyle aynı işletmede yarı-zamanlı çalışmaya mecbur bırakılan işçiler, sigortasız çalışmaya veya sigortalı çalışmaları durumunda haklarından vazgeçmeye zorlanmaktadır. Bu durumun ivedilikle önüne geçilmelidir.
  1. Mevsimlik çalışma ve onun getirdiği "Askı" ödenek almanın önünde engeldir. Mevsimlik çalışmaya maruz bırakılan her emekçi ödeneklerden faydalanmalıdır!’’

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20