banner9

Mayıs için gergin bekleyiş

Türk turizminin büyük umut bağladığı Rusya'daki "Mayıs tatili" öncesinde kritik bir gün daha yaşanıyor. Türkiye'ye charter uçuşlarının akibeti konusunda bugün Moskova'dan resmi karar beklenirken, Rus turistlerin de Mayıs tatili için "son kararı" vermek için kaygılı bir bekleyiş içinde oldukları anlaşılıyor.

Mayıs için gergin bekleyiş

Turkrus.com haber sitesinde yer alan habere göre artan koronavirüs vakaları yüzünden Rusya’nın Türkiye uçuşlarını geçici olarak durdurma ihtimali gündeme gelince, Rusya’da tur iptallerinde büyük artış olduğu bildiriliyor. İzvestiya gazetesi son günlerde  Türkiye turlarına olan talebin yüzde 25 düştüğünü, iptal edilen tur sayısının ise on kat arttığını yazdı.

İptallerin cuma günü büyük artış gösterdiği vurgulandı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, uçuş yasağı kararı çıkarasa Türkiye'nin haftada yaklaşık 20 bin turist kaybedebileceğini tahmin ediyor.

Bir turizm acentası yetkilisi, "Genellikle günde 200 Türkiye turu satarken son günlerde en fazla 120-140 satış oldu. Rusya'dan Türkiye'ye şu anda haftada 150 uçak kalkıyor. Biletler Ekim ayına kadar İstanbul, Ankara, Antalya ve Dalaman için satıldı. Biletlerde iptal yok ”dedi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği  Başkan Yardımcısı Yuri Barzykin de Mayıs tatili için tur satışlarında yüzde 10-20 düşüş açıkladı.

Rus uzmanlar, "En olumsuz senaryoda, Rusya'nın Türkiye'ye mevcut uçuşlarının bir kısmını iptal etmesi durumunda talep Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs'a yönlendirilecek” dedi.

Ancak Türkiye'de 100 bin ruble olan bir tatil paketinin örneğin Güney Kıbrıs için 150 bin ruble olduğu belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21

banner19