Böcek’in AK Partiye geçme masalı

Bizim çocukluğumuz Muhittin Böcek’in AK Partiye geçme masallarıyla geçti ve hala da aynı masalları dinliyoruz. Muhittin Böcek yıllarca Konyaaltı Belediye Başkanlığı yapmıştır ama başarılı olamamıştır. Şimdi de milletimizin teveccühü ile Büyükşehir Başkanı seçildi. Buna da saygı duymak lazım. AK Partiye geçme hikayesini Muhittin Bey ile çevresinin CHP’deki muhaliflerine karşı bir koz olarak kullandığını düşünüyorum. “bakın beni zorlamayın, sıkıştırmayın yoksa AK Partiye giderim haa” diye gözdağı veriyor. Bize de size gelebilirim mesajını iletmiş oluyor böylece.

Böcek’in AK Partiye geçme masalı

Son zamanlarda Antalya kamuoyunda çokça tartışılan ancak netliği olmayan konulara açıklık getirmek amacıyla siyasi partilerin Antalya il başkanlarıyla söyleşi dizisi başlattık

Bu söyleşi dizisinin ilkini AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ile gerçekleştirdik.

Sorduğumuz her soruya açıklıkla cevap veren Taş’ın sözleri özellikle AK Parti içinde çatışmaların olup olmadığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in icraatı ve siyasi duruşuyla ilgili sözleri siyasi kulisleri hareketlendirecek sözlerdi.

Seçim kaybı başarısızlık değildir

 • 7. olağan kongrenizde yönetimde büyük değişim yaptınız. Bunun nedeni eski yönetimin başarısız olması mıydı?

Yaklaşık yüzde 65 lik bir değişim yaptık. Bu değişimin nedeni, eski yönetimin başarısızlığı değil, tazelenme ve yenilenmedir. Yeni heyecanları yaratmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı reform hedeflerini yerelde gerçekleştirecek bir yeni yapılanmaya yöneldik.  Teşkilatlarımıza büyük teveccüh var. Kongre öncesi 650 kişi yönetimde yer almak için başvurdu. İçinden 50 arkadaşımız seçtik ancak geriye kalanlar asla kırılmadıklarını, küsmediklerini ifade ettiler. Zaten bu arkadaşlarımızda bir şekilde teşkilatlarımızda görevlendirilecektir. Bu ekip 2023 seçimlerini sırtlanacak ekiptir.

 • Yani, başarısızlıktan değil, yeni hedeflerden dolayı bu değişim yaşandı diyorsunuz.

Elbette. Bakın 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 42,8 olan oy oranımız son yerel seçimde yüzde 46,3 oy oranına ulaştık. Bu başarısızlık değildir. Bakın Millet İttifakını oluşturan partilerin toplamı yüzde 57 oy almışlardı 2018 de. Yerel seçimde Muhittin Böcek’in oy oranı yüzde 50,4. Burada Millet İttifakının ve HDP nin toplamında düşüş var. Bizde ise artış var. Şimdi hedefimiz bu yüzde 46’yı yüzde 50’nin üzerine çıkarmak.

 • Başarılıyız diyorsunuz ama neden hem Büyükşehri hem de birkaç ilçe belediyesini kaybettiniz? CHP, size karşı tarihinin en büyük başarısını elde etti.

Büyükşehirle beraber 3 ilçe belediyesini kaybettik. Bu doğru ancak buna başarısızlık denemez. Çünkü Türkiye’de ilk kez partiler arası ittifakla yerel seçimler yapıldı. Tekil olarak her partiden daha çok oy aldığımız halde seçimi bu ittifak anlayışı ile kaybettik. Millet İttifakı ve artı HDP oyları birlikte hareket etmeleri seçimi etkilemiştir. Hiçbir parti kendi adayını çıkarmadı.

HDP ve Süleymancılar cemaatinin oyları etkili oldu

 • Seçim kaybında yüz bine yakın HDP oylarının aday çıkarmamaları nedeniyle açık bir etkisi var mı?

Evet, açık bir etkisi vardır. Ancak HDP kadar kamuoyunun bildiği bazı cemaatlerinde Millet İttifakını desteklemelerinin etkisi vardır.

 • Hangi cemaatten söz ediyorsunuz? Süleymancılar olabilir mi bu cemaat?

Evet, olabilir, onlardan destek alınmış olabilir. Bu seçim çok farklı ve kimsenin tahmin edemediği sonuçlar çıktı ortaya. Biz bu seçim kaybından dolayı dersimizi aldık. Artık ittifakın ne demek olduğunu bilen bir süreçten geçtik ve artık seçimlere daha farklı gözle bakıyoruz.

Çavuşoğlu ve Türel arasında çatışma var mı?

 • Seçim kaybında aralarında çatışma olan Sayın Çavuşoğlu’nun, Sayın Türel’i desteklemediği iddiaları kamuoyunda çok konuşuldu. Hatta Sayın Çavuşoğlu’nun seçim haftasında Belek’te golf oynadığı seçim çalışmalarına katılmadığı haberleri çıktı. Bunun doğruluk payı nedir?

Asla doğru değil. Sayın Bakanım Çavuşoğlu ve tüm milletvekilleri, teşkilatımızın tüm üyeleri el birliği ile yekvücut olarak Sayın Türel’in seçim kazanması içim büyük mücadele verdi. Sayın Bakanımızın seçim çalışmaları programını bizzat ben yaptım. Her zamankinden daha çok Antalya’ya gelerek bu programa göre seçim çalışmalarına katıldı, esnaflarla, işadamlarıyla, turizmcilerle buluşmalarını sağladık. Doğu ve Güneydoğulu seçmenlerimizle buluşturduk. Sayın Bakanım her an Menderes Başkanla beraber çalıştı. Bu dedikodudan başka bir iddia değildir.

 • Golf olayı nedir peki?

Bu da yanlış bir haber. O sırada uluslar arası bir golf turnuvası vardı. Sayın Bakanımızı bu turnuvanın ödül törenine ödül vermek üzere çağırdılar. Bu törenin resimleri çekilerek sanki Sayın Bakanımız golf oynamaya gitti şeklinde yansıtıldı. Tamamen manipüle bir haberdi.

Böcek’in AK Partiye geçme masalı hep vardır

 • Kamuoyunda çokça konuşulan bir başka konuda CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek’in AK Partiye geçeceği konusudur. Ne zaman CHP’li kadrolarla Sayın Böcek arasında bir sorun çıksa bu konu hemen kamuoyunun gündemine gelmektedir. Bunun doğruluk payı nedir? Sayın Böcek’le bunu görüştünüz mü, ya da görüşüyor musunuz?

Bizim çocukluğumuz Muhittin Böcek’in AK Partiye geçme masallarıyla geçti ve hala da aynı masalları dinliyoruz. Muhittin Böcek yıllarca Konyaaltı Belediye Başkanlığı yapmıştır ama başarılı olamamıştır. Şimdi de milletimizin teveccühü ile Büyükşehir Başkanı seçildi. Buna da saygı duymak lazım. AK Partiye geçme hikayesini Muhittin Bey ile çevresinin CHP’deki muhaliflerine karşı bir koz olarak kullandığını düşünüyorum. “bakın beni zorlamayın, sıkıştırmayın yoksa AK Partiye giderim haa” diye gözdağı veriyor. Bize de her an size gelebilirim mesajını iletmiş oluyor böylece.

 • Yani Sayın Böcek size gelirse yok almayız mı diyorsunuz?

Bakın şu ifademin kayıtlara geçmesini isterim. Bizim kapımız herkese açıktır. Yarın Muhittin Bey geçebilir, ya da İYİ Partiden veya başka bir partiden bir belediye başkanı ya da meclis üyeleri geçebilir.

CHP ve İYİ Partiden transfer çalışmamız var

 • Bu sözlerinizden belediye başkanları ve meclis üyeleri üzerinde transfer çalışmanız olduğunu anladım. Var mı böyle bir çalışmanız? Varsa bu çalışmanıza Sayın Böcek dâhil mi?

Elbette var. CHP’li, DSP’li ve İYİ Partili başkan ve meclis üyeleri üzerinde transfer çalışmamız var. Ancak Muhittin Beyle böyle bir görüşmemiz olmadı. Kısacası partimizin misyon ve vizyonunu kabul eden herkese kapımız açıktır.

 • Bu çok önemli bir sözdü. Hangi başkanlar ve meclis üyeleri üzerinde transfer çalışmanız var?

Bunların kimler olduğunu gerçekleştiğinde görürsünüz. Bakın İbradı Belediye Başkanı ve bir meclis üyesi CHP’den istifa etti. Basit bir matematik hesabıdır bu. CHP’nin Büyükşehir Meclis üye sayısı 35 e düştü. Bizim sayımız 34. Bir tane belediye başkanını transfer edersem meclis çoğunluğunu sağlamış olurum. Bu anlamda çok ciddi çalışmamız var.

 • Ama kimler olduğunu söylemediniz?

Şöyle izah edeyim. Yerelde muhalifiz ama genel siyasette iktidarız. Bu nedenle ilçesine beldesine hizmet götürmek isteyen, ben taş üstüne taş koymak istiyorum diyen ve bunu CHP zihniyeti ile yapamayacağını söyleyen ve AK Parti ile bu anlamda yol yürümek istiyorum diyen her belediye başkanına kapımız açıktır.

 • Sayın Böcek buna dâhil mi?

Ben herkese diyorum. Partisinden rahatsız olan, AK Parti ile daha iyi yürürüm diyen herkesedir bu sözüm

Muhittin Bey 3 tane kasap dükkânı açtı

 • Büyükşehrin 2 yıllık icraatını nasıl buluyorsunuz?

3 tane kasap dükkânı açtılar, yenilerde de süt dağıtıyorlar. Bunların dışında yapılan hiçbir şey yok. Bizim hizmet odaklı belediyecilik anlayışımız ile CHP’nin zihniyeti arasındaki fark da budur işte. Antalyalı görüyor kimlerin neler yaptığını.

 • Ancak Büyükşehir şu anda Sayın Türel’in eksik kalan projelerini tamamlamıyor mu?

Sadece 3. Etap Raylı Sistemi devam ettiriyor. Yapılan sözleşmeler gereği zaten devam ettirmek zorundaydılar. Yüzde 70 i bitmişti ve finansmanı Türel tarafından alınmıştı. Doğu Garajı zaten bitmek üzereydi. Mesela bizim çok önem verdiğimiz ve Antalya’nın bugüne kadarki en büyük projesi olan Kınık Hali Projesini 9 ay durdurdu. Daha sonra yasal zorunluluktan dolayı başlatmak zorunda kaldılar. Daha bu projenin imalatına tek kuruş ödenek ayırmadılar.

 • Bildiğim kadarı ile bu projeye ödenek çıkarıldı.

Aralık ayı Meclisinden önce Muhittin Bey bize geldi. 200 milyon kredi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından destek istedi. Biz ret verecektir ama bize bu parayı başta Kınık Hali olmak üzere devam eden projelere kullanacağını söyleyince destekledik. Ancak yine bu krediden Kınık Haline ödenek ayrılmadı. Geçen ayki Mecliste Proje yüklenicisinin gayretleri ile 60 milyon lira İller Bankasından krediyi Meclisten geçirdiler. Yani toplam proje bedelinin yüzde 10’nun ödeneği ancak çıkarıldı. Oysa o bölgenin insanlarının ve üretimlerinin yaratacağı katma değer Antalya’nın en önemli kazancı olacaktır.

 • Kısacası, her ne yapılmışsa Sayın Türel zamanında yapıldı, Muhittin Beyin 2 yılında hiç bir şey gerçekleştirilemedi diyorsunuz.

Menderes Başkanın bu kente hizmetleri asla unutulmaz. 10 yıllık hizmeti ile Antalya’yı Antalya yapan efsane bir başkandır. Yediden yetmişe herkesin takdirini kazanmış asla unutulmayacak bir belediye başkanıdır. Menderes Başkanım bu başarısını yan gelip yatarak değil, Ankara yollarını aşındırarak, ekibiyle bakanlıkların kapısından ayrılmayarak ve Cumhurbaşkanımızın Antalya’ya olan sevgisi sayesinde bu başarılar elde edilmiştir.

 • Teşekkür ederim
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20