banner9

RÖNESANS’I KURTARMA OPERASYONU

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma Ve Turizm Komisyonu’nda AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan torba kanun teklifine eklenen bir madde var ki, insana “artık bu kadar da olmaz” dedirten cinsten.

Torba kanuna eklenen maddeye göre; 15 Mart 2020 tarihinden sonra ihalesi yapılan ancak uygulama anlaşması yapılmayan, dış finansmanla yapılacak projelerde, finansmanı kullanan ancak daha sonra “ben bunu ödeyemiyorum, diyen şirketin borcunu hazine üstlenecek…”

Peki, niye 15 Mart 2020 den sonra yapılan ve dış finansmanla yapılacak ihaleler için böyle bir kanun maddesine gerek duyuluyor?

Ve niye tamamen özel bir şirketin işi ile ilgili finansman riskini, vatandaşın ödediği vergilerle oluşan Hazine üstleniyor?

CHP Genel Merkezi, bu yasal düzenlemenin “Kanal İstanbul Projesinin bir bağlantı kısmını yapacak olan Rönesans Holdingin kurtarılması” için yapıldığını ileri sürüyor.

Rönesans Holdingi Antalyalılar iyi tanır.

Real AVM yıkıldıktan sonra arsasına yeni bir proje geliştirerek talip olmuş ancak uzun süre finansman sıkıntısı çektiğinden projeyi terk etmişti.

(Söz konusu arsada ne yapılacağı şu anda hala meçhul. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda her hangi bir açıklaması hala yapılmadı.)

Keza, Mustafa Akaydın zamanında 5M MİGROS’un arkasındaki koruluk alan Akdeniz Kent Parkı olarak düzenlenmişti.

Türel’in ikinci döneminde park yıkılmış ve 80 milyon TL bedelle yeni bir projelendirme ile Rönesans Holdinge verilmişti.

Ancak açılan davalar sonucunda proje yargı tarafından iptal edilince Rönesans Holding tası tarağı toplayıp burayı terk etti.

Bu iki alanla ilgili Rönesans Holdingin iddiaları ve hakları devam ediyor mu, etmiyor mu bu henüz bilinmiyor.

Çünkü bu iki alanında sahibi olan Büyükşehir Belediyesinden henüz bu konuda bir açıklama yapılmış değil.

(Akdeniz Kent Parkının hali ahvali şu anda nedir, belli değil. Büyükşehir Belediyesi tarafından tıpkı Real’ın yerinin akıbeti gibi bu alanında akıbeti hakkında bir açıklama yapılmadı henüz)

 

Şimdi işte bu Rönesans Holdingi kurtarma operasyonu yapılıyor.

Kanal İstanbul Projesinin bağlantı bölümlerinden birisinin ihalesi veriliyor ama gel-gör ki bunu yapacak durumda kaynağı olmadığından yurtdışı bir finansman bulunuyor.

Ama bu finansman kuruluşu parası için Rönesans’ın teminatlarını yeterli bulmamış olacak ki Hazine garantisi istiyor.

Ve yandaş şirketlere kaynak aktarmak ya da onları kurtarmak için 19 yılda 72 maddelik Devlet İhale Kanununu 161 kez değiştirmekte beis görmeyen AK Parti iktidarı, bu kez de yandaşı bir firma olan Rönesans’ı kurtarmak için bir torba kanuna “özel bir geçici madde” ekleyebiliyor.

Halkın yüzde 80’i yoksulluk sınırında yaşayan ülkemizde kaynaklarımızın halka dağıtılmasını değil, özel şirketlerin kurtarılmasına harcayan bir iktidara artık dur deme zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir.

Bir an önce seçim sandığı halkın önüne gelmeli ve bu halk, kamu kaynaklarına sahip çıkacak ve bu kaynakların adil paylaşımını yapacak bir iktidarı seçmelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Tüylü
Yusuf Tüylü - 2 ay Önce

Hangi halk yapacak bu işi?
Kendi yaş gurubun için söyleyeyim mesela.
Turkiye'de yaklaşık 12 milyon emekli var. Bunun en az 10 milyonu hac sırasında. 30-40 yılda biriktirdiği üç beş kuruşu araplara yedirebilmek için göz yaşı döküyor. Bunlarla mı değiştireceksin bu siyasal islamcı iktidarı.

banner20

banner21

banner19