banner9

KENDİN GİBİ OLMAKTAN UZAKLAŞILMAMALI

Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin kurucu Genel Başkanı “Murtaza Demir” 47 yıldır üyesi olduğu CHP'den istifa etti.

İstifasının nedenini yazmadan önce tanımayanlar için Murtaza Demir'i kısaca anlatmakta fayda var.

Ben, Murtaza Demir'i 1993 yılında Pir Sultan Derneği Genel Başkanıyken 1993 yılının 1-4 Temmuz tarihleri arasında Sivas Merkez ve Banaz köyünde kutlanacak "Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği" programının hazırlığı sırasında tanıdım.

Şenlik Programının hazırlığı sırasında birçok kereler bir araya geldik ve Komitede bana da görev vererek birlikte çok başarılı bir hazırlık dönemi geçirdik.

Bu süreçte Murtaza Demir'i çok iyi tanıdım.

Demokrat, ilerici, Atatürkçü, gönlü zengin, alçakgönüllü, ve en önemlisi Alevi kültürüne ve inancına tam hakimiyeti olan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ancak bilindiği gibi 2 Temmuz günü gericilerin, kontrgerillanın taşeron örgütleri tarafından kullanılmasıyla gerçekleştirilen Madımak katliamı ile şenlik sonuçlanmıştı.

33 aydın, demokrat insanın katledildiği bu olayın arkasındaki kışkırtıcılardan birisinin Genel Başkanlığını o günlerde Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaptığı BBP'nin olduğu iddia edildiği  halde ne gariptir ki bu parti hakkında hiç bir araştırma ve inceleme ne yargı aşamasında ne de TBMM’nin araştırma komisyonunda yapılmamıştır.

Lakin kamuoyu vicdanında BBP mahkûm edilmiştir.

CHP'nin Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun kişiliğinde vücut bulan "iktidar için sağ siyasete açılma, muhafazakâr seçmeni kazanma ve aynı zamanda arka kapı yoluyla HDP'yi ittifakta tutma" çizgisi her ne kadar tartışılsa da AKP'nin iktidardan uzaklaştırılmasının şu andaki en geçerli yolu olarak görüldüğünden demokrasi güçleri tarafından kabul edilmiş gibi görülmektedir.

Ancak bu çizginin son sınırının neresi olacağı konusunda bir perspektif konulmadığından Kılıçdaroğlu'nun ve Genel Merkez yöneticilerinin "uç noktalara" savrulması, bırakın CHP tabanında demokrat ve hatta liberal çevrelerde sıkıntı ve rahatsızlık yaratmaktadır.

Bunun son örneği, Madımak katliamında kamuoyu tarafından dahli olduğu ileri sürülen BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölüm yıl dönümünde anılması ve hatta Ankara İl Başkanının mezarı başında "CHP'nin kurumsal temsilcisi" olarak dua etmesidir.

Sadece Madımak'la değil, 1970'li yıllarda katledilen birçok devrimci ve demokrat insanın katlinden de sorumluluğu bulunan Yazıcıoğlu'nu, "CHP'nin kurumsal kimliği" ile anması asla kabul edilemez bir davranıştır.

3-5 oy uğruna laik cumhuriyet, Atatürk, demokrasi ve özgürlükler için hayatlarını kaybedenlerin ruhlarını incitmemek, anılarına saygısızlık etmemek gerekirdi.

İşte bu gerekçeyle CHP üyeliğinden istifa eden Murtaza Demir'i gayet iyi anlıyorum ve tavrını sonuna kadar destekliyorum.

CHP, artık kendine gelmeli sağ siyasete açılıyorum derken özünü kaybetmemeli, kendisi gibi olmalıdır.

YORUM EKLE

banner20

banner21

banner19