banner9

HENÜZ GEÇ DEĞİL…

Büyükşehir Belediye Başkanı “Muhittin Böcek,” seçildikten bu yana 2 yılı doldurdu.

Menderes Türel’in başlattığı 3. Etap Raylı Sistem ile Festival Çarşısı ve nekrepol alanı, Kınık Toptancı Halinin tamamlanması ve bazı küçük yatırımların dışında şu ana dek “işte benim projem” diyebileceği bir yatırıma henüz rastlanmadı.

Bu 2 yıl içinde; ANET tarafından gerçekleştirilen, halka ucuz et ve et ürünleri sağlayan yatırım ile ilkokul çocuklarına dağıtımı yapılan halk süt dışında anlatılacak bir hikâye henüz oluşmadı.

Bir çok çevre Muhittin Başkanın 4 ay süren hastalık dönemini bunlara bir mazeret olarak ileri sürseler de ben buna katılmıyorum.

Çünkü seçildikten sonra oluşturacağı ekip bunları yapabilecek kalite ve yeterlilikte olmalıydı.

Konyaaltı Belediyesinden devşirilen ve Türel’den arta kalan ekiple bir hikâye yazması zaten olası değildi ve öyle de oldu.

Örneğin Konyaaltı Sahili meselesinde umut veren bir adım atıldı ama “Genel Sekreter Çevikol’un,” sahibini vuran tüfek gibi bir girişimi ile adeta Alkoçlara 29 yıllığına hediye edildi.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen hala önünde 3 yıl gibi bir süre var Muhittin Başkanın.

Henüz her şey bitmiş değil.

Başkanlığının bitimi sonrası, önceki başkanların dediği gibi “bunlar benim eserim” diyebileceği yatırımlar için geç değil.

Muhittin Başkanın seçim kitapçığının başlangıcında “planlı, kurallı, kimlikli bir kent yapacağız” başlığı vardı.

Yine o kitapçığın girişinde geleceğin Antalya’sı için eğitim, spor, kültür, sanat odaklı, çevre ve doğa dostu yatırımların yapılacağından söz ediliyordu.

Şu ana dek bunlarla ilgili tek bir yatırım söz konusu değil ama yine de geç değil.

Mesela, Liman Kavşağından başlayıp Sakarya Bulvarında 3. Etap Raylı Sistemle bağlantılı olacak 4. Etap Raylı Sistem, kent trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak bir yatırım olur.

Böylece raylı sistemin neresinden binerseniz binin istenilen her yere en kolay ve konforlu şekilde ulaşım sağlanır.

Keza Antalyaspor Kavşağından Falez Otel önüne kadar olan 950 metrelik anayolun yer altına alınmasıyla yolun her iki yakasını bir araya getirerek AKM, Cam Piramit, Stadyum, Millet Bahçesi olarak planlanan 40 dönümlük kısım birleştirilerek spor, sanat, eğitim, yaşam ve kültür alanı meydana getirilmesi projesi doğrusunu söylemek gerekirse beni heyecanlandırdı.

Aynı zamanda olası bir depremde kent halkının toplanma alanı da olabilecek böyle bir proje gerçekleşirse Antalya’nın özellikle spor ve kültürel alanda yepyeni bir çehreye kavuşmasını sağlayacaktır.

Tabi böyle bir proje ister istemez akla Akdeniz Kent Parkını getirmektedir.

Mini City’yi de içine alacak şekilde 5M Migros’a kadar uzanan bu alan Geçen dönem 80 milyon liraya ihale edilmiş ve hazırlanan projeyi, ihaleyi alan Rönesans Firması yapacaktı.

Açıkça kamu zararına olan bu proje mahkeme kararı ile durduruldu ancak nihai kararı henüz çıkmadı.

Eğer proje uygulaması mahkeme kararı ile iptal edilirse bu alan yeniden projelendirilmeli ve başta Altın Portakal Film Festivali ve Piyano Festivali ile kentte yapılacak diğer festivallere ayrılan bir alan haline getirilmeli.

Bütün bunların olmaması ve yapılmaması için hiçbir engel yoktur.

Sadece Muhittin Başkan ve çevresindekilerin enerjilerini parti içi çekişmelere ve hesaplaşmalara ayırmak yerine bu yatırımlara ayırmaları yeterli olacaktır. 

YORUM EKLE

banner20

banner21

banner19