banner9

‘Sözleşmeli personellerin kadro mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, hükümet ve Memur-Sen el birliğiyle kamuda sözleşmeli personellerin devasa sorun haline geldiğini söyledi.

‘Sözleşmeli personellerin kadro mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, kadrolu memurlarla aynı işi yapan ancak özlük hakları ve maaş konusunda aynı imkanlara sahip olamayan sözleşmeli personelin sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.

Açıklama şöyle devam etti:

‘‘Kamu emekçileri hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamalıdır ve devletin memuru ve çalışanı olarak görev yapmalıdır. Siyasal iktidara daha önce defalarca açıkladığımız Devlet Memurluğu kavramının bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Memurluk güvencesi memurun şahsına değil, yürüttüğü kamu hizmeti adına devletin güvencesidir. Devletin temeli adalettir. Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz ve devlette, kadrolu-sözleşmeli ayrımı kabul edilemez. Kadrolu ve sözleşmeli personel arasındaki farkın kanayan bir yara olduğuna bir kez daha dikkat çekiyoruz ve temel sorunlarının; tayin hakkı, iş güvencesi, derece, kademe, kıdem, puan, maaş farkı, izin farklılıkları vb. olduğunu belirtiyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; siyasi iktidarın sözleşmeli personel alımına son verilmesini, siyasi kadrolaşmanın bitirilerek liyakat ilkesinin gözetilmesini ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yüz binlerce sözleşmeli personelin kadro mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21

banner19