Melek İpek davasında ilk duruşma bugün

Antalya’da yaşayan Melek İpek’in, ellerini kelepçeleyip çıplak halde saatlerce döven eşi Ramazan İpek’i av tüfeği ile öldürmesiyle sonuçlanan olayla ilgili davada ilk duruşma bugün başlıyor.

Melek İpek davasında ilk duruşma bugün

Yusuf Yavuz

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “kasten öldürme” suçundan yargılanan 31 yaşındaki Melek İpek’in bugün ifade vermesi bekleniyor. Antalya Feminist Kolektif’in konuyla ilgili açıklamasında, “Kendisine sistematik şiddet ve işkence uygulayan Ramazan İpek’in ölümüne sebep olmaktan tutuklanan Melek, olay gecesi yaşadığı işkence ve şiddetin raporlanmasına rağmen ‘meşru müdafaa’ hükümleri ile değil ‘kasten öldürme’ suçuyla yargılanacak. Kıskançlığın bile meşru müdafaa sayıldığı yargısal uygulamada, iddianameyi bu şekliyle kabul eden mahkemeden; soruşturma aşamasındaki mevzuata açıkça aykırılık teşkil eden eksiklikleri acilen gidermesini ve meşru savunma ve zorunluluk hali olan TCK 25’in uygulanmasını bekliyoruz!” ifadelerine yer verildi.

Antalya'nın Döşemealtı ilçesi Ilıca Mahallesi’nde yaşayan iki çocuk annesi Melek İpek (31), ellerini kelepçeleyerek çıplak halde saatlerce kendisine şiddet uygulayan eşi Ramazan İpek’i (36) av tüfeği ile vurarak öldürmüştü. Geçtiğimiz Ocak ayında yaşanan olay iddiaya göre Melek İpek’in servis şoförlüğü yapan eşi Ramazan İpek’le aralarında yaşanan tartışmayla başladı. Tartışmanın ardından Melek İpek’in ellerini kelepçeleyen Ramazan İpek, eşini çıplak şekilde saatlerce dövdü. Melek İpek işkence ve dayaktan bitkin düşerken işkenceci koca Ramazan İpek ise karısını iki çocuğu ile birlikte öldürmekle tehdit ederek sabaha karşı evden ayrıldı.

KENDİSİNE İŞKENCE UYGULAYAN EŞİNİ TÜFEKLE ÖLDÜRDÜ

Bir süre sonra geri dönen Ramazan İpek, evde kendisini elleri kelepçeli halde av tüfeği ile bekleyen Melek İpek’i karşısında buldu. İddialara göre bu sırada yaşanan arbede sırasında Melek İpek kendisine şiddet uygulayan kocası Ramazan İpek’i tüfekle vurarak öldürdü, ardından da 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak olayı anlattı. İhbar üzerine eve gelen sağlık ekipleri, Melek İpek’i çıplak vaziyette ve elleri kelepçeli olarak buldu. Olayın ardından gözaltına alınan Melek İpek, çıkarıldığı sulh ceza hâkimliğince tutuklanırken iki çocuğu da yakınlarına teslim edildi.

MELEK İPEK BUGÜN HÂKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasında Kasten öldürme suçlaması ile yargılanan Melek İpek bugün Antalya’da hâkim karşısına çıkarılacak.

Melek İpek’in olay gecesi yaşadığı işkence ve şiddetin raporlanmasına rağmen ‘meşru müdafaa’ hükümleri ile değil, ‘kasten öldürme’ suçuyla yargılanacağına işaret eden Antalya Feminist Kolektif, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

‘ERİL YARGI SİSTEMATİK İŞKENCEYİ YİNE GÖRMEDİ’

Açıklamada, gece boyunca kendisine eziyet edilen, fiziksel ve cinsel şiddet uygulanan Melek İpek’in, İstanbul Sözleşmesi hükümleri ve Antalya Valiliği’nin ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele ile İlgili Usul ve Esaslar’ genelgesine göre bir sağlık kuruluşuna gönderilerek psikolojik destek verilmesinin ardından durumu değerlendirildikten sonra ifadesinin alınması gerektiğine işaret edilerek, “Fakat genelge uygulanmamış, Melek hakkında uzman görüşü alınmadan soruşturma aşaması tamamlanmış, mahkeme de adli tıp raporundaki şiddet ve tecavüz bulgularına, ilgili genelgeye ve İstanbul Sözleşmesi’ne rağmen bütün bu aşamaları yerine getirmeden Melek’i tutuklamıştır. Oysa Melek’in ifadesini verirken sık sık ağladığı ve donup kaldığı olayın etkisinden hala çıkamadığını gösteriyorken eril yargı kadınların yaşadığı sistematik işkenceyi yine görmedi” ifadelerine yer verildi.

‘MELEK’İN BU HATALI İDDİANAME İLE İFADE VERMESİ BEKLENİYOR’

Soruşturmadaki bu eksikliklere ve temelde AYM, AHİM ve Grevio* için ihlal anlamına gelen hukuksal bu eksikliklerle birlikte hatalı bir iddianame hazırlandığı öne sürülen açıklamada, “Şimdi de Melek’in bu hatalı iddianame ile mahkemede ifade vermesi bekleniyor! Oysa valilik genelgesi uygulanıp, ilgili maddeye göre psikiyatrik rapor alınsaydı soruşturmanın seyri değişebilirdi. Eğer Melek olması gerektiği gibi uzman bir hekime yönlendirilip, yaşadığı şiddet döngüsü ve örselenmiş kadın sendromu tespit edilmiş olsaydı incelemeler sonucu oluşan rapor yargılamanın da seyrini değiştirebilirdi. Genelgenin uygulanması ısrarla talep edilseydi Melek bugün hak ihlali ve eksiklikler barındıran bu iddianameyle yargılanmayacaktı” denildi.

‘MEŞRU SAVUNMA VE ZORUNLULUK HALİ OLAN TCK 25 UYGULANMALI’

“Meşru savunma ve zorunluluk hali olan TCK 25, Melek için uygulanmayacaksa ne zaman ve kimler için uygulanacak?” sorusuna yer verilen Antalya Feminist Kolektif’in açıklamasında şöyle denildi: “Meşru müdafaa tanımı ceza kanunun da açıkça şöyle der ” Meşru müdafaa, diğer bir deyişle meşru savunma, kendisine veya başkasına yönelmiş haksız bir saldırıya karşı o anki durum ve imkânlarla saldırı ile orantılı bir şekilde saldırıyı engellemek için işlenen fiildir. Melek’in haksız bir saldırı altında olduğu öldürmeseydi öleceğini ve bugün bir kadın cinayeti haberi üzerinde konuşuyor olacağımızı herkes biliyor! Kıskançlığın bile meşru müdafaa sayıldığı yargısal uygulamada, iddianameyi bu şekliyle kabul eden mahkemeden; soruşturma aşamasındaki mevzuata açıkça aykırılık teşkil eden eksiklikleri acilen gidermesini ve meşru savunma ve zorunluluk hali olan TCK 25’in uygulanmasını bekliyoruz!”

*Grevio: Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzman Grubu’nun kısaltması. İstanbul Sözleşmesi'nin uygulamasını izlemek için 10 kişiden oluşan uzman grubu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20