banner9

‘Demokratik haklarını kullanan öğrencilerin yanındayız’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görüntüleri demokratik haklarını kullanmak isteyenlere karşı saldırı olarak değerlendirerek, ‘‘Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınmasını ve tutuklanmasını kınıyoruz’’ dedi.

‘Demokratik haklarını kullanan öğrencilerin yanındayız’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin AKP'li Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı günlerdir eylem yaptıkları hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle dendi:

‘’AKP, iktidar olduğu süre boyunca “her ile üniversite” sloganıyla bilim merkezlerini niteliksizleştirmiştir. Rektör atamaları ve üniversite kadroları hükümet destekçilerinden oluşturmakta, bilim insanları sindirilmekte ve bilim kurumları gerici yapılara teslim edilmektedir.

Siyasi iktidar, bir kez daha gericiliğe sarılarak dini simgeler üzerinden kayyum rektöre karşı direnen öğrencilere saldırmaktadır. AKP iktidarı üniversiteleri siyasi ve dini vesayeti ile yönetmek istemektedir. Öğrencilerden yükselen ses buna itirazdır. AKP ne yaparsa yapsın aydınlanma ve laiklik mücadelesini bastıramayacaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; üniversitelerin kararlarının ve rektörlerin, üniversitelerin iradeleriyle belirlenmesi gerektiğine dikkat çekiyoruz gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21

banner19