Açlık sınırı 3 bin 700 lirayı da aştı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, gıda fiyatlarında yaşanan artışın sabit gelirliler için açlık riskini büyütmeye devam ettiğini belirterek, ‘’Açlık sınırı ekimde bir önceki aya göre 80 lira daha artarak 3 bin 708 liraya yükseldi’’ dedi.

Açlık sınırı 3 bin 700 lirayı da aştı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Ekim 2021 sonuçları açıklandı.

Açlık sınırı ekimde bir önceki aya göre 80 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 136 lira ve yoksulluk sınırı da 216 lira arttı. Ocak-ekim döneminde ise açlık sınırı 562 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 936 lira arttı.  Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da yılın ilk on aylık döneminde toplam 1.498 liralık artışla 12 bin 685 lira oldu.

AÇLIK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para ekim ayı için 3 bin 708 lira olarak hesaplandı.

Ankara’da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre sağlıklı beslenebilmek için et - balık - yumurta için ekimde harcanması gereken tutar bir önceki aya göre 4 lira, geçen yıl aralık ayındaki düzeyine göre 122 lira ve son bir yılda ise 138 lira artarak 1.045 liraya çıktı. Kuru bakliyat için yapılması gereken harcama önceki aya göre 7 lira, geçen yılın aynı ayına göre ise 12 liralık artışla 98 lira oldu.

GIDA DIŞI HARCAMALAR

Yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini “yoksunluk hissi duymadan” karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da ekimde 8 bin 977 liraya çıktı.

Ekimde giyim ve ayakkabı harcamaları 652 liraya indi. Barınma (kira dahil) harcamaları 1.944 liraya yükseldi. Ev eşyası harcamaları 1.073 lira, sağlık harcamaları 404 lira oldu. Ulaştırma harcamaları 1.848 liraya çıktı, haberleşme harcamaları 523 liraya, eğlence ve kültür harcamaları 362 liraya çıktı. Eğitim harcamaları 289 lira olurken, otel harcamaları 773 lira, diğer mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar 570 lira olarak hesaplandı. Alkollü içki ve sigara harcamaları ise 539 lira da kaldı.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise ekimde 12 bin 685 liraya yükseldi.

Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk on aylık döneminde 1.498 liralık artış yaşandı. Son bir yıllık artış ise 1.849 lira oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER