‘Açıklanan veriler vatandaşların açlığını anlatıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, resmi işsizlik oranları, enflasyon ile ekonomide yaşanan sıkıntıların büyüyerek devam ettiğini belirterek, ‘‘Yurttaşlar arasında eşitsizlikler ve adaletsizlik genişleyerek büyüyor. Ülke nüfusunun önemli bölümü ağır borç ve vergi kıskacı altında yaşam mücadelesi veriyor’’ dedi.

‘Açıklanan veriler vatandaşların açlığını anlatıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; TÜİK’in Kasım 2019 verilerine göre işsizlik rakamlarının 11 milyon 195 bin kişiye ulaştığına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada şöyle dendi:

‘‘TÜİK tarafından açıklanan yüzde 14,97 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre de Türkiye;

  • Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona
  • G-20 Ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona
  • Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 15. Ülkesiyiz.

Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandı. 2020 yılı sonunda 34 milyon 4 bin kişiye kadar çıktı.

Sosyal yardımlar ödemeleri 52,7 milyar TL'ye çıksada yüzde 84’ü 44,2 milyar TL’lik kısım İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı. 6,4 milyarı (%12)’si hazineden yoksul hanelere verilen 1000’er TL’lik yardımlardan oluştu. Geri kalan 2,5 milyar TL ise “biz bize yeteriz”bağış kampanyasında toplanan yardımlardan oluştu.

Sonuç olarak iktidarın halka karşılıksız olarak sadece 6,4 Milyar TL yardımda bulundu.

IMF verilerine göre Türkiye milli gelirinin sadece yüzde 1,1’i kadar vatandaşına nakit desteğinde bulunurken onun gerisinde sadece bir ülke, yüzde 0,7 ile Meksika yer aldı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının yayımladığı veriler ve açıklamlar ülke ekonomisinin gerçekleriyle ilgisi yoktur.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20