Yüz yüze eğitim ve eğitim bileşenleri tehlike altında

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, eğitim bileşenlerinin talep ve önerileri dikkate alınmayarak başlanan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüştüğüne dikkat çekti.

Yüz yüze eğitim ve eğitim bileşenleri tehlike altında

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta şube alanı içerisinde bulunan okullarda 30 öğretmen, 49 öğrenci ve 5 personelin testlerinin pozitif çıktığı veya temastan dolayı karantinaya alındıklarına vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada şöyle dendi:

‘’Okullarımızda vakaların artması üzerine velilerimiz dilekçeler vererek çocuklarını yüzyüze eğitime göndermekten imtina etmeye başlamışlardır. Yüz yüze eğitime devam eden öğrenci sayısında önemli oranda azalma mevcuttur. Bazı okullarımızda pozitif vaka sayılarındaki artıştan dolayı eğitime ara verilirken bazı okullarımızda ise sınıflar karantinaya alınmıştır. Bütün bu gelişmeler bizim ısrarcı taleplerimize rağmen yüz yüze eğitime hazırlığın yeterince yapılmadığını ortaya koymaktadır.

MEB bir an önce ek bütçe oluşturmalıdır

2021 yılı bütçesinde eğitime ayrılan payın genel olarak yetersiz olduğu ve bir de yüz yüze eğitime geçilebilmesi için ek bütçenin oluşturulmasının bir zorunluluk olduğu bugün daha iyi anlaşılmaktadır. Sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadrolu öğretmen atamaları, seyreltilmiş sınıf uygulaması, maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılabilmesi, kalabalık okullarda öğretmenler odası sayısının, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması gibi düzenlemeler için mevcut bütçe yetersizdir.

Eğitim emekçileri hemen aşılanmalıdır

Eğitim emekçilerinin hala aşılanmamış olması iktidarın yüz yüze eğitimi istemediğinin bir kanıtıdır. Milli Eğitim Bakanı eğitim emekçilerinin aşılanmasına şubat ayı sonunda başlanacak demesine rağmen hala aşılamanın başlamamış olması iktidarın eğitime verdiği önemi göstermesi açısından önemlidir. Eğitim emekçileri vaka sayılarının hızla arttığı bir dönemde risk altındadır. Eğitim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı yüzyüze eğitimin sürekliliğini istiyorsa eğitim emekçilerini hemen aşılamalı ve gerekli tüm önlemleri bir an önce almalıdır. Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20