Eğitimcilerden ‘acil’ aşı çağrısı

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, eğitim ve bilim emekçilerine Covid-19 aşısının bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Eğitimcilerden ‘acil’ aşı çağrısı

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada; COVID-19 salgını nedeniyle bir yıla yakın zamandır okulların yüz yüze eğitime kapatıldığına ve büyük eşitsizliklerin eşlik ettiği bir uzaktan eğitim sürecinin yaşandığına dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şöyle dendi:

‘‘15 Şubat tarihinde okul öncesi eğitim kurumları ve köy okulları yüz yüze eğitime başladı ve 1 Mart 2021’de anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların açılacağı açıklandı. Meslek liseleri ve yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır.

COVID-19 ile mücadelede, toplum sağlığı için kitlesel ve hızlı bir aşılamanın önemi bakanlığınızca da ifade ediliyor. Ne var ki gerek yeterli aşı temini ve gerekse aşılamada istenilen hıza erişilememesi toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına yol açıyor.  Eğitimsel önlemlere ek olarak Bakanlığınız uhdesinde olan aşılama yönetiminin, aşı uygulanacak grup sıralamasında ikinci aşamanın 7. sırasında yer alan eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir biçimde aşılanması hem salgının yayılımını önlemede hem de sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamını oluşturmada olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bu sebeplerle ve sırasıyla;

- Yüz yüze eğitime başlayabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmasını,

- Yüz yüze eğitim öğretime geçilmeden meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinin aşı programına alınmasını,

- Üniversiteler de dahil olmak üzere eğitim kurumlarının tamamında görev yapan, taşeron işçilere, servis, kantin, yemekhane vb. alanlarda çalışanların aşı programına dahil edilmesini, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak talep ediyoruz.’’

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20