banner9

Falez plajlarında 'Mavi' hedef!

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediyenin Antalya’nın doğa harikası falezlerin denizle birleştiği noktada yer alan beş plajına da Mavi Bayrak verilmesi için başvurduklarını söyledi. Geçen yıl dört plaja Mavi Bayrak verilmişti...

Falez plajlarında 'Mavi' hedef!

Muratpaşa Belediyesi'nin, birinci derece doğal SİT alanı olan falezlerin kıyı bandında yaptığı plajlara Mavi Bayrak verilmesi için başvuruldu. Muratpaşa Belediyesi’nin bugün falez kıyı bandında 5 plajının bulunduğunu belirten Başkan Uysal, belediye olarak ilk falez plajını 2016’da hizmete açtıklarını hatırlatarak şu bilgileri verdi: 

''Yoğun bir ikna süreci ve mücadelenin sonucunda Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’ndan alınan izin ve onaylar doğrultusunda falez kıyı oluşumuna hiçbir zarar vermeden, komşularımızı falezlerden Akdeniz’in mavilikleriyle buluşturulduk. Türkiye’de kıyıların sayısız işgale konu olurken, Muratpaşa’da önemli bir kamu hassasiyetini ortaya koyduk. Bu sayede mümkün olan noktaları sadece komşularımızın değil, bu kente turist olarak gelen yerli ve yabancı misafirlerimizin kullanımına açtık.

Konserve Koyu Falez Plajı da eklendi

Bunu gerçekleştirirken kamu kurumu ve kuruluşları için örnek bir işletme anlayışını da hayata geçirdik. Bu noktada, uluslararası bir standart olarak Mavi Bayrak’ın önemini gözardı etmedik. Aynı zamanda bir çevre ödülü olan Mavi Bayrak, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine verilen önemi, plajların kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliği garanti etmektedir.

Muratpaşa Belediyesi’nin falez plajlarında bir kamu kurumu olarak tüm bunları sağlıyor olmas, ayrıca önemli. 2017’de üç plajımız için Mavi Bayrak almaya hak kazandık, geçen yıl bu sayısı dörde çıktı. Şimdi hedefi beşte beş yaptık.”

Muratpaşa Belediyesi, geçen yıl Mobil, Erdal İnönü Kent Parkı, İnciraltı ve Erenkuş plajlarıyla Mavi Bayrak aldı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak programı kapsamında Muratpaşa Belediyesi, dört plajla birlikte Konserve Koyu Falez Plajı'na da mavi bayrak verilmesi için de başvurdu.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21

banner19