Antalya’ya süper tanıtım!

Haber bülteninde, ‘‘Büyükşehir, Antalya'yı sanal tur ile tanıttı’’ başlığını görünce hem heyecanlandım hem meraklandım.

Salgın yasakları boyunca pek çok Avrupa müzesinden sanal gezi mesajları, bazı parklardan mevsim görüntüleri gönderilmişti. Herhalde benzer şeyler yapılıyor diye düşündüm.

Ne de olsa bütün il, bir uçtan diğer uca turizm bölgesiyiz. Ulaşımdan iletişime, yapılaşmadan çevre kirliliğine kadar yığınla sorunumuz olsa da tanıtacak varlığımız hâlâ çok ağır basar…

Ne de olsa Tanrı vergisi doğal güzelliklerimizi, geçmiş kültürlerden miras kalan antik zenginliğimizi tüm yağma ve tahribata rağmen yok edemedik...

Bu düşünceler ile haberin ayrıntısını okudum; hayal kırıklığına uğradım.

Çünkü yapılan Antalya tanıtımı değil, Antalya’nın da içinde yer aldığı ‘‘2020 MAtchUP’’ projedeki gidişatın paydaşlara anlatılmasından ibaretti.

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde başlatılan ‘‘2020 MAtchUP’’ projesi ile akıllı enerji, akıllı ulaşım, akıllı altyapı ve bilgi iletişim teknolojileri girişimleriyle kentlerin akıllı kentlere dönüştürülmesi öngörülüyor. Proje beş yıllık, 2017’de başlandı, 2022’de sona erecek.

Öyle Antalya’yı dönüştürecek bir çalışma falan değil. Ağırlıklı olarak kentsel dönüşümdeki ‘'Kepez-Santral Mahalleleri’’nde uygulanıyor.

Toplantıda da uygulama alanları olarak, buradaki ‘‘akıllı konut binaları’’, ‘'kamu binaları için PV kurulumu ve elektrik depolama sistemleri’’, ‘'akıllı kavşak'’ uygulamaları anlatılmış. Projede bir de ‘‘ChipBİS'’ varmış.

Ben bisiklet yolu açılıyor sandım, 60’ndan sonra bisiklet öğrenmiş biri olarak sevindim. Neymiş diye araştırdım. O da boş çıktı. ‘'Sosyal Bisiklet Platformu Mobil Uygulaması’’ imiş.

Bazı otobüslere ve tramvay vagonlarına cipli bisiklet taşıma aparatları yerleştirilecek ve hangi semtlerde daha çok bisiklet kullanıldığını gösteren veriler elde edilecekmiş…

Ne diyeyim?..

Bisiklet yolu olmayan şehirde, nerede çok bisiklet kullanılıyor araştırması bayağı ilginç geldi!  

‘‘PV kurulumu ve elektrik depolama sistemler’’ diye bir konu geçmişti ya. Kafalar karışmasın; o da güneş enerjinden elektrik üretilmesi.

Yanlış anlaşılmış olmayım; MAtchUP projesini küçümsemiyorum, olduğundan çok çok fazla abartıldığını söylüyorum.

Haber metninin sonunda şöyle bir cümle vardı:

‘‘Antalya Büyükşehir Belediyesi sanal turda Antalya'yı tüm sektörler bazında tanıtarak, her anlamda cazibe merkezi haline geldiğini gösterdi…’’

‘‘Vay vay!’’ demekten kendimi alamadım…

Anladığım şu oldu: Antalya tanıtılmamış, tanıttık sanılmış. Ya da haber öyle pazarlanmış.

Konuyu bağlarsak…

Bir turizm kenti olarak Antalya’nın toplu ulaşımı, iletişimi, bilişimi son derece yetersizdir. Yapılaşması son derece düzensiz, yeşil alan ve kaldırım fakiri bir şehir. Daha da önemli olan kaldırımları, caddelerin emniyet şeritleri işgal altında. Avuç içi kadar şehir merkezinde günün neredeyse her saati trafik sıkışıklığı var.

MAtchUP, neticede Avrupa Birliği’nin para verdiği bir proje. Bazılarına iş, bazılarına aş, bazılarına cep harçlığı sağlanmış gibi. Elbette Antalya’ya da katkısı olacaktır ama yaraya merhem değildir. MAtchUP’ta, parayı verenlere ve paydaşlara mahcup olmayalım yeter.

Antalya’nın sorunları ise çok daha büyük düşünmeyi, rant hesabı yapmadan ve rant gruplarına teslim olmadan çok daha kapsamlı projeler ister…

YORUM EKLE

banner21