Engelsiz bir Türkiye için…

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Özdemir, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler haftasında erişilebilir bir Antalya, erişilebilir bir Türkiye ve engelsiz bir dünya oluşuncaya ve beyaz bastonun kullanılamadı bir yer kalmayıncaya kadar farkındalık çalışmalarına ve karar alma süreçlerine katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

Engelsiz bir Türkiye için…

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

‘’Birleşmiş Milletler Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu tarafından 1982 yılında kabul edilen Engelliler Haftası, 10-16 Mayıs tarihleri arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde farkındalık çalışmalarının eş zamanlı olarak gerçekleştirildiği bir haftadır. Engelli bireylerin eğitsel, sosyal, demokratik ve kültürel açıdan toplum yaşamına katılımına engel oluşturan sorunlar gerek devlet erkanının çeşitli kademelerinde gerekse sivil toplum kuruluşları ile 156 ülke tarafından eş zamanlı olarak masaya yatırılmakta ve bu sorunlara ilişkin çözümler hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı 2021 yılı araştırma verilerine göre nüfusun yüzde 6.9’unu engelli bireyler oluşturmakta; ancak Uluslararası istatistikler değerlendirilerek engelli nüfusunun idari kayıtlardan tespit edilmesi sonucu bu oran asgari yüzde 10’u bulmaktadır.

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği, 33 yıldır Antalya merkezli proje ve etkinliklerle ulusal ve uluslararası düzeyde ülkemizdeki engelli vatandaşların sesini duyurmaya, sorunlarına tercüman olmaya çalışmaktadır. Kuruluş amacı ve tematik önceliği gereği görme engelli bireyler için hizmeti kendisine ilke edinerek sadece anılan gün ve haftalarda değil yılın 365 gününde eğitim, istihdam ve sosyalleşme başlıkları altında görme engelli bireyleri hayata kazandırmak adına projeler üretmektedir.

Toplumsal farkındalığı artırmak adına yaptığı etkinlikler ve gerçekleştirdiği projeler ile adından söz ettiren derneğimiz, yerel ve ulusal çapta politik karar alma süreçlerine aktif katılım göstererek görme engelliler yararına birçok kazanıma vesile olmuştur. Ayrıca, bir gün değil her gün erişilebilir bir Antalya ve engelsiz bir Türkiye için görme engelliler başta olmak üzere tüm engel gruplarının yanında yer almaktadır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20