‘Cumhuriyet, bağımsızlıktır, özgürlüktür, ulus egemenliğidir…’

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Akın Akıncı, Cumhuriyet’in 100. Yılına doğru ilerlerken, demokratik, özgür bir Türkiye için refah çağrısı yaptı.

‘Cumhuriyet, bağımsızlıktır, özgürlüktür, ulus egemenliğidir…’

“Toplumların kaderini, hiç şüphesiz en başta tercih ettikleri yönetim biçimleri ve siyasi rejimleri belirliyor. Bunun belirlenmesi ise tarih boyunca hiçbir zaman kolay olmamış, siyasi mücadeleler, savaşlar ve halk hareketleri belirlenmesinde başrolü oynamıştır. 

Ülkemiz de İstiklal Savaşı sonrası Gazi Mustafa Kemal önderliğinde cumhuriyet rejimine geçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Cumhuriyet, egemenlik kaynağının millete ait olduğu, esas olan devlet şekli demektir. Cumhuriyet rejiminde tüm vatandaşlar kanunlar önünde eşittir ve hiç kimseye hiçbir ayrıcalık tanımaz. Çünkü hukukun üstünlüğü ilkesi Cumhuriyetin en önemli değerlerinden biridir. Bugünlerde hukuka olan güven zedelenmiş ve hukuk oldukça yıpratılmış olsa da toplumda en büyük güveni sonunda adaletin yerini bulacağı inancı sağlar ve adalet herkese elbet bir gün lazım olacaktır. Cumhuriyet rejimi, hiçbir kişi ve zümre yararını değil, öncelikle kamu yararını ön planda tutmaktadır. Bunun yanı sıra güçlü bir demokrasi ancak güçlü bir cumhuriyet rejimiyle sağlanabilir. Demokrasi ile cumhuriyeti birbirinin alternatifi gibi görenler ile demokrasiyi bir amaç değil, araç olarak görenler bilmelidirler ki sağlıklı bir demokrasi ancak cumhuriyetin üzerine inşa edilebilir. Cumhuriyetin temel kuruluş ilkeleri ile sorunu bulunanların esasen demokrat olmaları da mümkün değildir. 

Cumhuriyet ülkemiz için sadece rejim değişikliği değil, yeniden doğuştur. Büyük bir mücadele sonrası zor şartlar altında bu rejime sahip olan ülkemiz bunun kıvancını yaşamalı ve değerini anlamalıdır. Bunu hepimiz daha çok anlamalı, daha çok özümsemeli ve daha çok geliştirmeye çalışmalıyız. Bu hepimiz için kaçınılmaz sorumluluk olmalıdır. Cumhuriyet, bağımsızlıktır, özgürlüktür, ulus egemenliğidir, demokrasidir, barış toplumudur, uygarlıktır ve kültür birlikteliğidir. 

Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru ilerlerken, demokratik, özgür bir Türkiye için; refahın temelleri olan bilim, sanat, hukuk ve ekonomide kalkınmayı sürdürmek iş dünyası olarak hedefimiz ve kararlılığımız olacaktır. Uzun savaş dönemlerinin ardından özveri ve azimle küllerinden doğan Cumhuriyetimizin, kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, O’nun kahraman silah arkadaşları ve şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Cumhuriyetimizin 98. Yılı kutlu olsun.”
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21